Doberman

Historia

Rasa pochodzi z Niemiec, zaś nazwę przyjęła od nazwiska swego twórcy, Fryderyka Ludwika Dobermanna (1834-1894). Pan Dobermann parał się w życiu powszechnie nielubianymi zawodami, był bowiem poborcą podatkowym, przetwórcą odpadów rzeźniczych, a także hyclem. I właśnie to ostatnie zajęcie pozwoliło mu na wykreowanie nowej rasy, ponieważ najostrzejsze w wyłapywanych przez siebie psów rozmnażał, krzyżując je z „psami rzeźnickimi”, uważanymi za wyjątkowo czystą rasę. Psy te były z kolei krzyżówką rottweilerów z psami owczarskimi z okolic Turyngii, lub też, według innych podań, samymi rottweilerami. Geny owych psów rzeźnickich stanowiły podstawę do utworzenia nowej rasy i dały początek dobermanom takim, jakie znamy dzisiaj: czujnym, ostrym, świetnym obrońcom i stróżom. Ponieważ dobermany często były wykorzystywane przez służby mundurowe, z czasem przylgnęła do nich nazwa „psów żandarmów”. Często były również wykorzystywane do polowań i tępienia gryzoni. Na początku XX wieku, doberman został oficjalnie uznany za psa policyjnego.

Wygląd

Doberman jest średniej wielkości psem, silnym i dobrze umięśnionym. Cechuje go szlachetna budowa, będąca połączeniem siły i lekkości. Uosabia elegancję, dumę i czujność. Sierść jest krótka, gęsta, przylegająca i pozbawiona podszerstka. Umaszczenie może być czarne lub czekoladowe, z wyraźnie odgraniczonym, kasztanowym podpalaniem. Podpalanie widoczne jest na kufie, w postaci plami na policzkach i nad oczami, na klatce piersiowej, nogach i nasadzie ogona.

Temperament

Wbrew dość agresywnemu wyglądowi oraz sławie „żandarma”, doberman jest psem o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Jest bardzo oddany właścicielowi i kocha dzieci. Mimo to, jego kontakty z dziećmi powinny mieć miejsce w obecności dorosłych, łatwo bowiem może popaść w przesadę w „stróżowaniu”, niechcący wyrządzając dziecku krzywdę lub po prostu strasząc je. Pozostaje zawsze czujnym żandarmem, w każdej chwili gotowym do szybkiej i zdecydowanej reakcji. W hodowli pożądane są osobniki i średniej czujności (ostrości) i średnio pobudliwe. Doberman jest psem stworzonym do pracy: jest dosyć łatwy do ułożenia i chętnie współpracuje z właścicielem. Powinien być śmiały i nieustraszony, a jednocześnie akceptować reguły i przestrzegać ich.

Tresura

Jako pies o zdecydowanym charakterze, doberman wymaga odpowiedniego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Doskonale sprawdza się, jako pies bojowy i stróżujący, a jeśli jest odpowiednio prowadzony, chętnie i szybko uczy się nowych komend i z zapałem je wypełnia.

Ćwiczenia

Wymaga codziennej, intensywnej porcji ruchu. Nawet w przypadku, gdy mieszka w domu z ogrodem, konieczne są intensywne ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Warunki życia

Doberman, ze względu na króciutką sierść pozbawioną podszerstka, bardzo źle znosi niskie temperatury. Z tego powodu nie może pozostawać na zewnątrz przy niekorzystnej aurze. Może żyć w mieszkaniu, należy jednak wziąć pod uwagę jego rozmiary.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

RACZEJ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

RACZEJ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚC DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 1, WZORZEC NR 143

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, ROYAL CANIN, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.