Owczarek francuski briard

Historia

Briard jest starą, francuską rasą, której początki nikną w mrokach dziejów. Briardy jako rasa zostały oficjalnie wyodrębnione w 1896 roku, jednak żyły i pracowały na terenie Francji znacznie wcześniej. Początkowo były to psy wykorzystywane głównie do obrony stad przed drapieżnikami. Były w tej roli tak skuteczne, że z czasem pogłowie wilków i innych drapieżników, zagrażających owcom zmniejszyło się na tyle, że briard został niejako zdegradowany do roli psa zaganiającego.

Wygląd

Jest to potężny pies, który pomimo swoich rozmiarów porusza się z lekkością i gracją. Potężna sylwetka mieści w sobie jednak serce pieszczocha i czułego opiekuna. Posiada mocny korpus i głęboką klatkę piersiową, a także wspaniale rozwiniętą muskulaturę, co jednak trudno dostrzec ze względu na jego bujną sierść. Cechą charakterystyczną tej rasy jest długa, osiągająca ok. 7 cm sierść o tak zwanej koziej (suchej, nie jedwabistej) strukturze. Sierść jest lekko pofalowana, zaś na głowie tworzy charakterystyczną grzywkę, brodę oraz wąsy. Umaszczenie może być płowe, szare, lub czarne.

Temperament

Są to bardzo uczuciowe i rodzinne psy, niesłychanie łase na pieszczoty i kontakt z właścicielem. Mają zwyczaj leżeć tuz przy stopach właściciela, a zajmują tą pozycję tylko z tego powodu, że na kolanach po prostu się nie mieszczą. Przy tak przyjaznym nastawieniu, briard pozostaje jednak czujnym stróżem. Jest również bardzo inteligentny i samodzielny, zawsze pełen energii i chęci do zabawy. Wobec dzieci i innych zwierząt briard pozostaje łagodny i bardzo wyrozumiały. Dla dzieci swojego pana jest w stanie zrobić wszystko, traktując je, jak powierzone sobie ukochane stado; może to powodować pewną nieufność, a nawet wrogość względem nieznajomych, którzy wydadzą się psu podejrzani (na przykład krzykną na dziecko).

Tresura

Doskonały, przyjazny charakter briarda powoduje, że znacznie lepiej działa na niego tresura za pomocą pochwał i smakołyków, niż metoda tzw. twardej ręki. Należy zaznaczyć, że briard rośnie bardzo szybko, ale jego psychika dojrzewa nieco wolniej – trzeba to mieć na uwadze i powstrzymać się od stawiania młodemu psu zbyt wygórowanych wymagań. Generalnie, tresura briarda należy do bardzo łatwych, zarówno dzięki jego dużej inteligencji, jak również nastawieniu na uszczęśliwienie właściciela w każdy możliwy sposób. Wszystko to powoduje, że pies uczy się bardzo szybko i chętnie wykonuje komendy. We Francji briardy często pracują w charakterze psów mundurowych, pracując dla policji i wojska.

Ćwiczenia

Briard jest bardzo dużym i pełnym wigoru psem. Niełatwo jest go zmęczyć, a spacer polegający wyłącznie na chodzeniu nie jest dla niego wystarczająco intensywny. Ponieważ pies ten posiada ogromną potrzebę ruchu i ćwiczeń, wskazane są wszelkie zabawy związane z piłką, aportowaniem i wyzwaniami nie tylko fizycznymi, ale również intelektualnymi. Pies, któremu nie zapewnimy codziennej dawki ruchu i ćwiczeń, będzie popadał we frustrację, szukając sobie na siłę jakiegoś zajęcia, co może prowadzić do działań destrukcyjnych i dużych zniszczeń.

Warunki życia

Sierść briarda doskonale chroni go przed niekorzystna aurą, więc pies ten praktyczne bez względu na pogodę, kocha przebywać na zewnątrz. Z tego powodu, idealnym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem. Ponieważ jednak nade wszystko ceni sobie towarzystwo ukochanego pana, jest w stanie przystosować się do życia w mieszkaniu. Będzie to jednak dość kłopotliwe ze względu na rozmiary psa, jak również na jego charakterystyczną sierść, zbierająca wszelkie zanieczyszczenia oraz brodę, z której będzie obficie kapało za każdym razem, gdy pies się napije.

 

KRAJ POCHODZENIA

BRIARD

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY, PIES OBRONNY, PIES PASTERSKI, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR113

POLECANE KARMY

BRIT CARE, FITMIN SOLUTION, SAM'S FIELD ŁOSOŚ

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.