Chow chow

Historia

Chow chow pochodzą z Mongolii i są jedną z najstarszych ras na świecie, znaną już od ponad dwóch tysięcy lat. W starożytności psy tej rasy uważane były za głównych przeciwników złych duchów i używane do ochrony świątyń. Ich zadaniem było również polowanie na wilki, do czego są doskonale przystosowane ze względu na swoją budowę - ich skóra ma 3-4 mm grubości i porośnięta jest grubym na 10 cm futrem, co praktycznie uniemożliwia wyrządzenie im przez wilka większej krzywdy.

Chow chow były również wykorzystywane jako środek transportu w nieprzyjaznych warunkach gór Tybetu. American Kennel Club uznał tę rasę dopiero w 1903 roku.

Wygląd

Chow chow jest dużym, silnym i niesłychanie wytrzymałym psem. Cechuje go zwarta, mocna budowa oraz iście królewski wygląd - pełna dostojeństwa postawa oraz ogon noszony dumnie nad grzbietem. Chow chow występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. W odmianie krótkowłosej szata jest krótka, gęsta, odstająca i bardzo bujna, wyglądem i fakturą przypominająca plusz. Odmiany długowłose cechują się sierścią długą, prostą, odstającą, o miękkim i wełnistym poszyciu. Sierść wokół szyi tworzy bujną grzywę, a z tyłu ud portki lub bryczesy.

Dopuszczalne są różne barwy umaszczenia: ruda, czarna, niebieska, kremowa, płowa lub biała. Umaszczenie może być cieniowane, ale nie powinny występować łaty. Cechą charakterystyczną tej rasy jest czarno-niebieski lub fioletowy język, wargi oraz podniebienie.

Temperament

Wbrew swojej potężnej posturze, nie jest to pies o dominującym charakterze. Jest z natury raczej cichy i łagodny, przyjaźnie nastawiony do ludzi, nawet nieznajomych. Jest też bardzo wierny, chociaż dość powściągliwy w okazywaniu uczuć. Jeżeli natomiast dojdzie do konfrontacji, chow chow potrafi być bardzo zawzięty.

Tresura

Tresura jest dosyć trudna. Chow chow jest spokojnym, ale niezależnym psem, więc nauczenie go nowych komend przychodzi z dużym trudem. Szkolenie należy zaczynać już w szczenięctwie, przy czym bardzo ważna jest tutaj konsekwencja – w przeciwnym wypadku wyniki szkolenia są mizerne.

Ćwiczenia

Mimo swoich dużych rozmiarów, chow chow nie wymaga zbyt dużej porcji ruchu. W zupełności satysfakcjonują go spokojne spacery w towarzystwie właściciela. Chow chow raczej nie nadaje się do psich sportów.

Warunki życia

Jest to duży pies, ale ponieważ nie potrzebuje zbyt intensywnych ćwiczeń, może przystosować się do życia w mieszkaniach. Należy jednak wziąć pod uwagę jego bardzo gęstą sierść, która liniejąc, może przysporzyć wielu kłopotów i być dość uciążliwa dla pozostałych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

MONGOLIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

RACZEJ SŁABO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁĄ

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 5, WZORZEC NR 205

POLECANE KARMY

DIETA BARF, ROYAL CANIN, EUKANUBA, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.