Pointer

Historia

Najstarsze wzmianki o psach tej rasy znajdujemy w pismach hiszpańskich hodowców, datowanych na rok ok. 1200. W tamtych czasach pointer znany był pod nazwą braco ce Punta. W czasie wojny o sukcesję hiszpańską, pointery trafiły w ręce Anglików i w ten sposób znalazły się w Wielkiej Brytanii, gdzie szybko zyskały duża popularność jako psy myśliwskie. Szczyt ich popularności przypada mniej więcej na XVIII wiek.

Wygląd

Jest to pies pełen elegancji, o wspaniałej, smukłej i proporcjonalnej budowie, cechującej się swobodnymi, łukowatymi liniami. Głowa pointera posiada silnie zaznaczony stop oraz lekko wklęsłą kufę. Uszy osadzone są dość wysoko, zwisające blisko głowy. Tułów psa jest mocny i dobrze umięśniony. Ogon jest prosty, trzymany na linii grzbietu. Włos pointera jest krótki i gładki. Umaszczenie może być bardzo różnorodne: cytrynowe, pomarańczowe, wątrobiane lub czarne, w każdym przypadku łączone z białym.

Temperament

Pointer jest wytrzymałym psem, pełnym wdzięku i wrodzonej elegancji. Jest urodzonym myśliwym, o wspaniałej pasji łowieckiej i silnym instynkcie. Pointer to również prawdziwy arystokrata o miłym usposobieniu i zrównoważonym charakterze. Doskonale pracuje w czasie polowania, wykazując się dużą siłą, inteligencją oraz wytrzymałością. Pointer zawsze pracuje z podniesionym nosem, co jest wyjątkiem wśród psów myśliwskich i stanowi cechę rozpoznawczą tej rasy.

Tresura

Jest to rasa z natury nastawiona na współpracę w człowiekiem, więc przy konsekwentnym szkoleniu, tresura jest dość prosta.

Ćwiczenia

Jako typowy pies myśliwski, pointer posiada duże zapotrzebowanie na ruch. W pomieszczeniach zachowuje się dość spokojnie, jak na arystokratę przystało, natomiast w terenie wykazuje ogromną żywiołowość i chęć do pracy. Wymaga częstych i długich spacerów. Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Nie jest to typ kanapowca. Pointer najlepiej czuje się w terenie, natomiast idealnym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 1

POLECANE KARMY

BRIT, ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.