Owczarek belgijski tervueren

Historia

Nazwa rasy pochodzi od miasteczka Tervueren, położonego w Belgii, nieco na wschód od Brukseli. Tervueren należy, obok malinoisa, groenendaela oraz laekenoisa, do belgijskich psów pasterskich, które, w zależności od klubu narodowego, uznawane są za odrębne rasy lub tez za odmiany w obrębie jednej rasy.

Początek tervuerenom dało skrzyżowanie suki imieniem Poes i psa o imieniu Tom. Oba psy były własnością F. Corbela i miały umaszczenie mahoniowe z czarnym nalotem. Z tego miotu pochodziła, również mahoniowa z nalotem, suka o imieniu Miss, którą następnie skrzyżowano z Duc-em de Groenendael. W ten sposób uzyskano psa o imieniu Milsart, który stał się protoplastą nowej rasy.

Wygląd

Tervueren jest dużym psem pasterskim, o proporcjonalnej i harmonijnej budowie. Cechą odróżniającą go od innych belgijskich owczarków jest wspaniała, długa szata, o umaszczeniu płowo – rudym z ciemnymi akcentami na końcówkach włosa, występującymi w obrębie tułowia, ogona, mózgoczaszki i na uszach. Występuje również ciemna maska.

Temperament

Jest to wspaniały, dumny pies, bardzo inteligentny, oddany rodzinie i wierny. Niekiedy bywa również uparty, co może utrudniać tresurę niedoświadczonym hodowcom. Tervueren ma skłonność do lękliwości, zwłaszcza, kiedy znajduje się poza swoim terenem. Posiada silny instynkt terytorialny, więc na swoich włościach nie toleruje obcych zwierząt, ani ludzi. Standardem jest, że tervueren wpuści obcych do domu, ale nie będzie chciał ich wypuścić. Niekiedy wykazuje agresję, przez co wymagana jest socjalizacja już od początku. Potrafi być bardzo cwany i przebiegły, a nawet podejmować próby manipulacji właścicielem, np. spełniając komendy tylko pod warunkiem otrzymania smakołyku. Bywa również zazdrosny.

Tresura

Mimo dużej inteligencji i błyskotliwości, jest psem dość trudnym w tresurze; potrafi być uparty, lękliwy, a niekiedy również przebiegły – taka mieszanka stanowi wyzwanie dla właściciela. Pies ten nie jest polecany początkującym hodowcom. Może być doskonałym psem obronnym. Niekiedy jest szkolony na psa ratowniczego. Ze względu na doskonały węch, często jest wykorzystywany na dworcach i lotniskach do wykrywania narkotyków.

Ćwiczenia

Tervueren, podobnie, jak inne belgijskie owczarki, posiada dużą potrzebę codziennego ruchu i ćwiczeń. Jeżeli nie zostanie ona zaspokojona, pies będzie nadpobudliwy, co może objawiać poprzez zachowania destrukcyjne. Jak na owczarka przystało, jest bardzo wytrzymały, może więc być dobrym towarzyszem dla rowerzystów i biegaczy. Dobrze sprawdza się w psich sportach, takich, jak agility,i frisbee.

Warunki życia

Podobnie, jak w przypadku innych belgijskich owczarków, tervueren najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Potrafi przystosować się do życia w mieszkaniu, jednak należy koniecznie zaspokoić jego potrzebę ruchu i ćwiczeń. Codzienny spacer powinien trwać przynajmniej 1,5 godziny, niezależnie od warunków pogodowych.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES RATOWNICZY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 15

POLECANE KARMY

ACANA,BOSH, PRO PLAN, ANIMONDA, TASTE OF THE WILD, ORIJEN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.