Chesapeake Bay retriever

Historia

Zgodnie z nazwą, rasa pochodzi z okolic zatoki Chesapeake w USA. Według legendy, protoplastami rasy była para szczeniąt, uratowana z rozbitego w zatoce statku. Jest to pies przeznaczony do polowań na ptactwo wodne, które to zajęcie ma wykonywać niezależnie od warunków atmosferycznych. Z tego powodu w hodowli promowane były osobniki najbardziej wszechstronne, równie dobrze radzące sobie na lądzie, w wodzie, na pękającym lodzie oraz w bagnie.

Wygląd

Chesapeake jest psem pracującym, niezależnie od tego, jak bardzo niesprzyjające są okoliczności, w których się znalazł. Cała jego budowa jest ukształtowana w taki sposób, aby zapewnić psu przetrwanie i sprawność polowania nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jest sprawnym i bardzo wytrzymałym psem. Jego szczęki są na tyle długie i silne, by pies był w stanie bez trudu przenieść dużego ptaka w delikatnym uchwycie. Szata jest dwuwarstwowa, zapewniająca dobrą izolację termiczna. Składa się z krótkiego, falistego i dosyć szorstkiego włosa okrywowego oraz gęstego, wełnistego, obfitującego w naturalny tłuszcz podszerstka. Umaszczenie może mieć rozmaite odzienie brązu, od ciemnobrązowego po żółtobrązowy. Kolor czarny nie jest tolerowany. Cała sylwetka chesapeake jest mocna i dobrze wyważona, o takiej samej wysokości w kłębie i w zadzie. Cechą charakterystyczną tej rasy są przejrzyste, bursztynowe oczy.

Temperament

Chesapeake Bay retrievery jest przyjacielskim, mądrym psem. Stanowi nie tylko pomoc w polowaniach w ekstremalnych warunkach, ale przede wszystkim jest doskonałym towarzyszem, dlatego często psy tej rasy wykorzystywane są w dogoterapii. Chesapeake jest inteligentny, wesoły, przyjazny i posłuszny. Zawsze czujny, uwielbia zabawę i współpracę z człowiekiem.

Tresura

Jest bardzo posłusznym psem, co przy dużej inteligencji, czyni jego tresurę bardzo łatwą. Chętnie i łatwo uczy się nowych komend, a zadania wykonuje z ogromnym zapałem. Doskonale nadaje się na psa przewodnika, a ze względu na czuły i wrażliwy charakter, jest psem idealnym do dogoterapii.

Ćwiczenia

Jako „wodny myśliwy”, Chesapeake Bay retriever uwielbia pływać, więc, o ile to możliwe, wskazane jest jak najczęstsze zapewnienie mu takiej możliwości. Jest to pies stworzony do pracy i do współpracy, więc doskonale sprawdza się w psich sportach. Jest odpowiednim towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, przy czym jest w stanie mieszkać na zewnątrz przez cały rok, ponieważ jest doskonale przystosowany do przebywania w niekorzystnych warunkach pogodowych. Posiada dużą potrzebę ruchu. Źle się czuje w małych mieszkaniach, nawet, jeśli zapewnimy mu codzienne treningi.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES PRZEWODNIK, PIES APORTUJĄCY, PŁOCHACZ

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 1, WZORZEC NR 263

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, PURINA, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.