Irlandzki spaniel wodny

Historia

Pierwsze wzmianki na temat tej rasy pochodzą z lat trzydziestych XX wieku. Rasa ta najprawdopodobniej pochodzi od portugalskiego psa wodnego lub od pudla, skrzyżowanego z irlandzkimi spanielami. Twórcą rasy jest Just McCarthy, który jednak utrzymywał jej pochodzenie w ścisłej tajemnicy.

Wygląd

Irlandzki spaniel wodny jest największym spośród spanieli, ale... w ogóle nie przypomina spaniela; podobny jest raczej do powiększonej krzyżówki pudla. Jest dużym, efektownym psem o kręconej sierści. Jego szata złożona jest z pierścieniowatych, ciasno skręconych loczków, pokrytych warstewką tłuszczu. Dzięki temu, jego sierść nie nasiąka wodą, a woda spływa po jej powierzchni, co doskonale chroni psa przed chłodem i wilgocią. Pierwsze 10 cm ogona również pokryte jest loczkami, zaś resztę porasta prosty włos lub też pozostaje ona bezwłosa. Irlandzki spaniel wodny jest doskonałym aporterem, uwielbiającym podejmować zdobycz z wody. Jego rozmiary oraz siła umożliwiają mu polowanie na duże ptaki wodne, wielkością dorównujące łabędziowi. Cechą charakterystyczną tej rasy jest również oryginalne umaszczenie, określane, jako purpurowo – brązowe.

Temperament

Jest to inteligentny pies i doskonały myśliwy. Przywiązuje się do domowników dość mocno, w stosunku do nieznajomych pozostaje jednak nieufny i traktuje ich z rezerwą. Z natury jest niezależny i uparty, dlatego wskazany jest jak najwcześniejszy trening z posłuszeństwa.

Tresura

Nie jest to pies dla ludzi o słabym charakterze lub dla początkujących hodowców. Należy jednak zaznaczyć, że odpowiednio prowadzony, jest bardzo posłuszny. Ze względu na dużą inteligencję, nowych komend uczy się bardzo szybko, o ile uda się go przekonać do współpracy.

Ćwiczenia

Jak wskazuje jego nazwa, irlandzki spaniel wodny kocha wodę. Jest doskonałym pływakiem, uwielbiającym aportowanie i baraszkowanie w wodzie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Wymaga dużej porcji ćwiczeń w tym kierunku, jak również codziennych, długich spacerów.

Warunki życia

Jako pies myśliwski, kocha przestrzeń i dziką przyrodę. Ciężko jest mu przystosować się do życia w mieście, natomiast do życia w mieszkaniu nie nadaje się w ogóle. Najlepszym miejscem dla niego będzie dom z dużym ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

IRLANDIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

BRAK DANYCH

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BRAK DANYCH

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 3, WZORZEC NR 124

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.