Kuvasz

Historia

Rasa ta pochodzi z Węgier, dokąd przybyła najprawdopodobniej wraz z Kumanami, około XIII wieku. Przodkowie dzisiejszych kuvaszy byli wykorzystywani przede wszystkim w charakterze psów pasterskich, mających za zadanie chronić stada przed drapieżnikami oraz złodziejami. Nieco później doceniono również instynkty łowieckie tej rasy, wykorzystując psy także do polowań. Istnieje też hipoteza, według której dzisiejszy kuvasz jest potomkiem psów, należących do starożytnego ludu Sumerów (tych samych, którzy jako pierwsi na świecie wymyślili piwo). Jednak prawdziwy rozkwit świetności tej rasy przypada na XX wiek, przy czym w okresie II wojny światowej nastąpiło pewne załamanie, a po jej zakończeniu – ponowny wzrost popularności.

Wygląd

Kuvasz jest bardzo dużym i silnie umięśnionym psem, typowym przedstawicielem psów pasterskich. Całą swoją postawa uosabia siłę, potęgę i chęć do pracy. Kościec psa jest dość mocny, a sylwetka proporcjonalna i harmonijnie zbudowana. Cechują go brązowe oczy, czarna trufla nosowa, powieki oraz wargi. Kuvasz posiada trójkątne uszy, dobrze umięśnioną szyję oraz głęboką klatkę piersiową. Sierść jest, jak na owczarka przystało, gęsta i lekko falista, o umaszczeniu białym lub w kolorze kości słoniowej. Występuje też miękki, niemal puchowy podszerstek. Sierść na głowie, uszach oraz łapach jest dość krótka, osiągająca nie więcej, niż 2 cm długości. Natomiast na tułowiu, łopatkach oraz udach włos jest zdecydowanie dłuższy, osiągający nawet 12 cm i formujący fale oraz wicherki. Na tylnych częściach kończyn włos tworzy pióra o długości ok. 8 cm.

Temperament

Jak przystało na dzielnego obrońcę stad, kuvasz jest niesłychanie odważny. Powierzonych mu stad (w tym domowników) oraz dobytku będzie bronił za wszelką cenę, łącznie z poświęceniem własnego życia. Jest z natury spokojny i pewny siebie, jednak sprowokowany, może zareagować gwałtownie i agresywnie. Kuvasz jest bezgranicznie oddany swojemu właścicielowi i zrobi wiele, aby mu się przypodobać. Posiada jednak lekką skłonność do dominacji, co może sprawiać pewne problemy niedoświadczonym hodowcom. Do obcych podchodzi z dużą dozą dystansu i nieufności. Wobec właściciela i jego rodziny jest bardzo czułym psem, doceniającym okazane mu serce.

Tresura

Kuvasz jest inteligentnym psem, więc jest w stanie szybko opanować nowe komendy i polecenia. Nie należy jednak zapominać, że jest to przede wszystkim pies pasterski, przyzwyczajony polegać głównie na własnych osądach i samodzielnie podejmować decyzje. Wszystko to czyni jego tresurę średnio trudną. Wymagana jest wczesna socjalizacja, celem ustalenia, że to właściciel jest samcem alfa. W przeciwnym wypadku, pies będzie to często sprawdzał, próbując, jak daleko może sięposunąc, przekraczając granice posłuszeństwa. W czasie tresury niedopuszczalne są krzyki i agresja – należy stosować wyłącznie metody pozytywne.

Ćwiczenia

Kuvasz, jako duży i inteligentny pies, potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu. Lubi również wyzwania intelektualne, samodzielnie podejmowane decyzje oraz otwartą przestrzeń.

Warunki życia

Nie jest to szczególnie wymagająca rasa. Kuvasz, mimo swoich rozmiarów, potrafi przystosować się niemal do każdych warunków oraz do życia w mieście. Tym niemniej, będzie zdecydowanie bardziej szczęśliwy, jeśli pozwolimy mu mieszkać w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Co więcej, ze względu na gęste futro, doskonale chroniące go przed czynnikami atmosferycznymi, kuvasz jest idealnym psem do życia na zewnątrz, np., w ogrodzie czy na farmie, których będzie doskonałym i czujnym stróżem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WĘGRY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 54

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, EUKANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.