Owczarek australijski – kelpie

Historia

Rasa powstała w Australii, około 1870 roku. W tamtych czasach podstawą australijskiej gospodarki była hodowla owiec, więc kelpie - pies pasterski i zaganiający, zyskał w krótkim czasie bardzo dużą popularność, jako pies użytkowy. Przodkami kelpie były tak zwane „użytkowe collie”. Na ich podstawie utworzono nową rasę uważnych, gładkowłosych psów o umaszczeniu czarnym lub podpalanym. Nazwa kelpie pochodzi on imienia pierwszej suki rozrodczej tej nowej rasy, urodzonej w Victorii (Australia). Suczka Kelpie została skojarzona z czarnym psem, noszącym imię Moss, pochodzącym z Rutheford. Dwa inne, czarne psy pasterskie, o imionach Brutus i Jenny, zostały rodzicami Cesara, który następnie został skrzyżowany z Kelpie. Z tego miotu pochodziła m. in. kolejna Kelpie. Następnie słowo to weszło do użytku codziennego i w 1890 roku odmiana „kelpie” została oficjalnie przyjęta, jako nowa rasa.

Wygląd

Kelpie jest zwinnym, gibkim i muskularnym psem. Jest to aktywny i bardzo ruchliwy pies, o doskonałym umięśnieniu, gwarantującym mu płynny i pełen gracji ruch oraz dużą wytrzymałość. Sierść kelpie jest dwuwarstwowa, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, twardy i przylegający. Tworzy zwartą i nieprzemakalną warstwę. Od spodu tułowia sierść jest niego dłuższa, natomiast na nogach tworzy niewielkie portki; na głowie formuje grzywę, a na ogonie szczotkę. Umaszczenie najczęściej jest czarne lub czarne podpalane; występuje również maść czerwona, czekoladowa, płowa oraz błękitna.

Temperament

Jak na prawdziwego pasterza przystało, kelpie jest czujnym, inteligentnym i samodzielnym psem. Jest z natury gorliwy, wierny i bardzo wytrzymały. Pracuje z zapałem i dużym poświęceniem, jest też doskonałym i łagodnym towarzyszem. Jako tytan pracy, pozostaje cały czas czujny i gotowy do akcji. W Australii często pracuje samodzielnie, bez nadzoru człowieka zaganiając wielkie stada. Co ciekawe, potrafi przejąć kontrolę nad stadem lub niesubordynowanym osobnikiem za pomocą... hipnotyzującego spojrzenia.

Tresura

Kelpie posiada doskonały charakter – jest inteligentny i szybko się uczy, a przy tym wykazuje inicjatywę i ogromny zapał do ćwiczeń i pracy. To wszystko sprawia, że jego tresura należy do najłatwiejszych spośród wszystkich ras i nie stanowi wyzwania nawet dla całkowitych amatorów.

Ćwiczenia

Kelpie posiada dość dużą potrzebę ćwiczeń i wyzwań intelektualnych. Żyje, aby pracować i współpracować z człowiekiem, więc krótki spacer wokół bloku zdecydowanie nie zaspokoi jego potrzeby ruchu. Nienawidzi nudy, a ponieważ jest niesłychanie wytrzymałym psem, niełatwo go zmęczyć. Doskonale sprawdza się w wielu psich konkurencjach, jak obedience czy agility. Jako rasa pochodząca z dzikiej Australii, kocha otwartą przestrzeń i uwielbia długie spacery po zróżnicowanym terenie.

Warunki życia

Nie jest to pies przeznaczony do życia w mieszkaniu. Kocha przestrzeń, a idealnym miejscem dla niego będzie dom z dużym ogrodem lub farma.

 

KRAJ POCHODZENIA

AUSTRALIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 293

POLECANE KARMY

EUCANUBA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.