Otterhound

Historia

Rasa ta powstała najprawdopodobniej w XI wieku, a niektóre źródła podają, że stało się to już w starożytności. Wśród przodków otterhounda z pewnością znalazły się foxhoundy, a także inne psy myśliwskie lub duże terriery. Początkowo psy tej rasy używane były głównie do polowań na wydry – jako psy posiadające pomiędzy palcami błonę pławną, otterhoundy są świetnymi pływakami. Od XIX wieku rasa popadła w zapomnienie i obecnie jest coraz rzadziej spotykana.

Wygląd

Otterhound jest dużych rozmiarów, majestatycznym psem. Cechuje go mocna budowa, proporcjonalna sylwetka i doskonale zbudowane nogi o dużych łapach, zapewniające psu sprężysty chód i daleki wykrok. Cechą charakterystyczną tej rasy jest długi, szorstki włos, osiągający na poszczególnych częściach ciała od 4 do 8 cm długości. Sierść otterhounda jest gęsta, twarda, chociaż nie drutowata oraz, co bardzo istotne, nieprzemakalna. Włos sprawia wrażenie poszarpanego, przy czym na głowie i na dolnych częściach kończyn jest on nieco bardziej miękki. Podszerstek jest wyraźnie widoczny, gruby i, podobnie jak włos okrywowy, lekko natłuszczony. Dopuszczalne są wszelkie rodzaje umaszczenia charakterystyczne dla psów gończych: jednobarwne, czerwone, piaskowe z nalotem lub bez, pszeniczne lub niebieskie. Dopuszczalne są też niewielkie znaczenia w kolorze białym, cytrynowym lub borsucze.

Temperament

Otterhound jest przyjaznym, miłym psem o zrównoważonym charakterze. Jest dość wyrozumiały wobec dzieci. Z natury jest aktywny i samodzielny, chociaż niekiedy lubi być uparty, zwłaszcza w czasie zabaw nad wodą, która jest jego żywiołem.

Tresura

Tresura otterhounda jest średnio trudna. Jest to pies skłonny do współpracy, mający jednak „dziecięcą” naturę, bardziej kochający zabawę, niż ćwiczenia. Nowych komend uczy się dość wolno. Może wykazywać upór i niezależność, przez co nie jest zalecany początkującym hodowcom.

Ćwiczenia

W domu jest mało aktywny, a jednocześnie posiada dużą potrzebę ruchu. Z tego powodu zalecane są codzienne, długie spacery, najlepiej w otoczeniu wody, którą otterhound wprost uwielbia. Jako duży i wytrzymały pies, może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Nie jest to odpowiedni pies do życia w mieszkaniu. Ze względu na duże rozmiary oraz potrzebę ruchu, wskazany jest dom z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

DOŚĆ DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚC DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 294

POLECANE KARMY

HILLS, ROYAL CANIN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.