Domowe danie dla... naszego psa!

Żywienie zwierząt nigdy nie należało do zadań problematycznych, wiele osób kupuje po prostu tak zwaną suchą karmę lub potrawy w puszkach. Niestety okazuje się, że nawet te rekomendowane przez weterynarzy zawierają coraz więcej sztucznych składników, które nie służą psom. Pojawiają się choroby cywilizacyjne na które dotychczas cierpieli tylko ludzie typu niestrawność, alergie, otyłość. Można też po prostu zaoszczędzić na żywieniu nie ujmując jakości jedzenia dla naszych pupili poprzez własnoręczne przyrządzanie im jedzenia i mam tutaj też na myśli wizyty u weterynarza z powodu dolegliwości trawiennych.

Na samym początku trzeba określić jak reaguje na określone składniki spożywcze, niektóre psy nie tolerują (nie trawią) pewnego typu produktów więc karmienie ich resztkami naszego jedzenia w szczególności jest ryzykowne. Także stosując wcześniej tylko karmę gotową należy etapami wprowadzać gotowane przez nas posiłki.

Zdrowy dorosły pies powinen otrzymywać jedzenie w proporcji 1/3 białka zwierzęcego, 1/3 węglowodanów (tak zwanego wypełniacza typu ryż czy kasza) i 1/3 warzyw. Zalezy to też od jego aktywności, wtedy należy zwiększyć ilośc mięsa jak przystoi drapieżnikom. Aby gotowanie nie było uciążliwe a zwierzę dostawało codziennie porcję świeżego jedzenia proponuję je po ugotowaniu porcjować (bez wyżej wspomnianego wypełniacza, który możemy ugotować i trzymać w lodówce 2-3 dni, chociaż jest to kwestia sporna, niektóre psy po prostu źle reagują na odmrożony ryż) i codziennie odmrażać odpowiednią ilość. Porcje powinny bycć dostosowane do wagi ciała więc o ile nie odchudzamy pupila powinno podawać się mu 1 dag mięsa na 1 kg ciała. Także ilość i częstotliwość podawania ma znaczenie, młodsze psy powinny dostawać 3 mniejsze porcje, dorosłemu wystarczy podać jedzenie raz lub dwa, jednak należy wykluczyć moją propozycję w wypadku pieska cierpiącego na niestrawność aby dawać mu jedzenie w mniejszych porcjach ale częściej bo niektóre mają w zwyczaju jedzenie do oporu a nawet i więcej.

Proponowane dania dla pupila:

  1. Ryż z drobiowymi wątróbkami, piersią z kurczaka, marchewką i burakami.

  2. Makaron (można kupić wersję przeznaczoną dla psów w sklepie zoologicznym, oczywiście podać go można psom bez skłonności do tycia, posiadającym dużo ruchu) z mielonym mięsem wołowo-drobiowym, szpinakiem i selerem.

  3. Płatki owsiane z twarogiem (jest to posiłek który można podawać 1-2 w tygodniu jeśli pies toleruje laktozę).

  4. Ryba duszona z ryżem z brokułem, kalafiorem i marchewką (ten posiłek powinien być podawany rzadziej, kilka razy w miesiącu aby uzupełnić dietę w kwasy Omega 3 i 6).

Sam opis przyrządzania nie powinien sprawić problemu, otóż gotujemy ryż/makaron/kaszę do miękkości, mięso dusimy, gotujemy wraz z warzywami oczywiście bez przypraw ale można dodać siemienia lnianego (oczywiście nie surowego) aby wzbogacić dietę w kwasy Omega 3 zapewniającą zdrową skórę i brak dolegliwości trawiennyc. Następnie dzielimy na porcje i mrozimy i co ciekawe latem aby ochłodzić trochę organizm pupila można podać mu danie jeszcze zamrożone o ile nie mamy kłopotu z przeziębiajacym się często psem.

Dodatkowo aby urozmaicać dietę możemy go posilać suchym pieczywem (jednak nie w zbyt dużych ilościach, zwłaszcza jeśli chodzi o grubsze psiaki), nie ma ono zbyt dużego znaczenia zdrowotnego ale jest często pożądaną przekąską. Owoce są także mile widziane ale tutaj należy wystrzegać się cytrusów i owoców pestkowych takich jak brzoskwinie czy śliwki które są szkodliwe. Aby pies miał piękną, błyszczącą sierść i zdrową skórę można dokarmiać go olejami. Jajka na miękko i surowe czy jogurt lub kefir także korzystnie wpływają na kondycję psa ze względu na wapń. Nadal należy zwracać uwagę na reakcję organizmu na wprowadzane pokarmy i po prostu nie przesadzić z ilością nowych dla psiaka produktów.

 http://www.psyimy.pl/zywienie_psow/Zywienie/489,Zasady_zywienia_psow/

 http://codlapsa.pl/zywienie-jedzenie-gotowane/

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.