Charcik włoski

Historia

Charcik włoski obecnie jest uznawany za rasę wywodzącą się z Italii, jednak w rzeczywistości rasa ta, wbrew nazwie, pochodzi z Egiptu. Pieski o podobnej budowie znane były w północnej Afryce już w epoce brązu. Przodkowie dzisiejszych charcików włoskich żyli też na dworze faraona, skąd następnie rasa przedostała się do Lakonii (Grecja), a około V wieku przed naszą erą dotarła do Włoch. Charciki włoskie największą popularność zdobyły w epoce renesansu, o czym świadczą ich liczne podobizny, umieszczone na dziełach wielkich renesansowych malarzy.

Wygląd

Charcik włoski jest małym psem, o szlachetnej, proporcjonalnej budowie, przypominającej nieco miniaturę greyhounda lub sloughi. Jego sylwetka wpisuje się w kwadrat i jest uosobieniem gracji i wdzięku. Smukły tułów, długi, cienki ogon i duże oczy nadają mu wygląd wrażliwego arystokraty. Sierść jest krótka i delikatna, a umaszczenie jednolite, najczęściej czarne, szare lub niebieskie.

Temperament

Charcik, zgodnie z tym, co sugeruje jego powierzchowność, jest inteligentnym, wrażliwym i łagodnym psem. Jest wesoły i aktywny, lubi towarzystwo i może być hodowany w stadzie.

Tresura

Tresura nie jest specjalnie trudna, pod warunkiem jednak zachowania konsekwencji wobec pupila. Charcik jest bardzo oddanym psem i chętnie się uczy. Jest też dość inteligentny, więc opanowanie nowych komend przychodzi mu z duża łatwością.

Ćwiczenia

Wymaga dużej porcji codziennego ruchu. Wskazane jest nie tylko spacerowanie, ale przede wszystkim intensywne biegi. Może być wykorzystywany do polowań, świetnie sprawdza się w charakterze psa myśliwskiego. W pogoni za zdobyczą kieruje się głównie doskonałym wzrokiem, węch zaś pełni u niego funkcję drugorzędną. Doskonale spisuje się również w psich sportach, np. w agility.

Warunki życia

Ponieważ jest to pies małych rozmiarów, z łatwością przystosowuje się do życia w małym domu lub mieszkaniu. Należy jednak uwzględnić jego codzienną potrzebę bardzo intensywnego ruchu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WŁOCHY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 3, WZORZEC NR 200

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PURINA PRO PLAN, ORIJEN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.