Jack Russel terrier

Historia

Twórcą rasy, zgodnie z tym, co sugeruje jej nazwa, był pan Russel, zapalony myśliwy oraz pastor. Jego prawdziwe imię brzmiało John, natomiast Jack jest od niego formą zdrobniałą. Nową rasę tworzył on w XIX wieku, udoskonalając linię foksterierów, mających towarzyszyć w polowaniach foxhoundom. O ile te ostatnie miały rzeczywiście polować, o tyle hodowane przez pastora Russela psy miały za zadanie wchodzić do nor i wypędzać stamtąd lisy lub inną zwierzynę. Wskutek krzyżówek, powstały dwie odmiany o podobnym wzorcu, różniące się jednak wielkością i proporcjami. Odmiana wyższa, o obrysie sylwetki zbliżonym do kwadratu, funkcjonuje pod nazwą Parson Russel terrier, natomiast odmiana niższa, cechująca się wydłużoną sylwetką, znana jest jako Jack Russel terrier.

Wygląd

Jack Russel terrier jest mocnym, zwinnym psem odznaczającym się silną osobowością i wielkim zapałem do pracy. Cechują go mocne szczęki i zgryz nożycowy, oczy w kształcie migdałów i małe, przylegające do głowy uszy o kształcie płatków róż. Skóra psa jest dość gruba i elastyczna. Sierść może być gładka, szorstka, a nawet drutowata, mająca za zadanie chronić psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli chodzi o umaszczenie, dominujący jest kolor biały; występują również znaczenia w kolorze czarnym, czarno - podpalanym lub rudym.

Temperament

Jest to typowy przedstawiciel rodu terrierów: zwinny, aktywny, czujny i pełen temperamentu. Jest również bardzo inteligentnym psem, łączącym niezachwianą pewność siebie z dużą jak na swój wzrost odwagą i żywiołowością. Jest bardzo lojalny wobec właściciela. Lubi dzieci, należy jednak uważać, aby poprzez swoją żywiołowość i okazywana ekscytację nie wyrządził dziecku niechcący krzywdy. Z tego powodu, lepiej, aby był towarzyszem raczej starszych dzieci, odpornych na przewrócenie i głośne szczekanie podczas zabaw. Jack Russel terrier niekiedy bywa również dosyć uparty. Posiada silny instynkt łowiecki, a chociaż jest to rasa stworzona do współpracy z innymi psami, bywa wobec nich nieprzyjazny, a nawet agresywny. Z tego powodu, wskazana jest socjalizacja już od szczenięctwa.

Tresura

Duża inteligencja oraz żywiołowa natura sprawiają, że Jack Russel terier jest łatwy w tresurze; szybko i chętnie się uczy, z łatwością opanowując komendy, a nawet psie sztuczki.

Ćwiczenia

Jest to bardzo aktywny piesek, a jego ulubioną rozrywką jest szalona, uparta gonitwa za szybko poruszającym się celem, takim, jak piłka, czy frisby. Doskonale sprawdza się w psich sportach, w konkurencjach wymagających dużej energii i wytrwałości, jak np. agility.

Warunki życia

Jest to bardzo popularny pies, między innymi ze względu na fakt, że nie posiada specjalnych wymagań bytowych. Jako piesek niewielkich rozmiarów, z powodzeniem może żyć w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiednio dużej dawki ruchu, aby mógł dać ujście swojej niespożytej energii.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚC MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚC DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 345

POLECANE KARMY

ACANA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.