Maltańczyk

Historia

Maltańczyki uznawane są za jedną z najstarszych ras świata. Jednakże, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie do końca jest pewne, że rasa ta pochodzi akurat z Malty. Sprawa nazwy jest zresztą dość skomplikowana: Grek Kalimachos, w swoim dziele napisanym ok. 230 lat p. n. e. wspomina o małym piesku z wyspy Melitaeus. Prawdopodobnie jest to dzisiejsza Meleda, leżąca u wybrzeży Dalmacji. Z kolei inne źródła podają, że dawna nazwa Malty brzmi Melita, co z sugerowałoby, że Kalimachosowi chodziło jednak o Maltę. Pliniusz, żyjący na początku naszej ery, wspomina o bardzo małych pieskach pochodzących z Melity, nie ma jednak pewności, że chodziło mu o tę samą rasę. Co ciekawe, Pliniusz opisuje te pieski, jako idealne lekarstwo na wiele chorób; według jego podania, psy te kładło się na brzuchu, dzięki czemu przejmowały one chorobę na siebie, uwalniając człowieka od cierpień. Z całą pewnością maltańczyki były rasą bardzo popularną w czasach średniowiecza. Ich podobizny znajdziemy na wielu sukniach, serwetach, a także malowidłach, jak np. portret Vincenzo Mosti autorstwa Tycjana. Współczesne maltańczyki zawdzięczają swój wygląd głównie Anglikom, którzy, dzięki umiejętnej hodowli, zadbali o jednolity wygląd rasy, jak również o jej wyłącznie białe umaszczenie.

Wygląd

Maltańczyk jest bardzo małym psem, którego cechą charakterystyczną jest wspaniały, śnieżnobiały, długi i jedwabisty włos. Sierść maltańczyka jest całkowicie prosta, bez śladu fal oraz loków; nie występuje podszerstek. Co ciekawe, długość włosa na tułowiu jest dłuższa, niż wysokość psa w kłębie, przez to sierść tworzy specyficzną, wspaniałą pelerynę, okrywającą tułów psa. Umaszczenie przeważnie jest śnieżnobiałe, chociaż dopuszczalne jest również w lekkim odcieniu kości słoniowej.

Temperament

Mimo niewielkich rozmiarów, maltańczyk jest bardzo żywym i pełnym werwy pieskiem. Jest zawsze skory do zabawy, bardzo wierny i niesłychanie oddany swojemu właścicielowi. Pełen wdzięku, kochający, czuły, maltańczyk jest wspaniałym psem do towarzystwa. Jest również czujnym i odważnym stróżem, gotowym natychmiast podnieść alarm, jeśli wystąpi taka potrzeba. Jest tolerancyjny wobec psów oraz innych zwierząt, z którymi z reguły świetnie się dogaduje.

Tresura

Maltańczyk jest bardzo inteligentnym pieskiem. Szybko i z dużą łatwością opanowuje nowe komendy, a nawet psie sztuczki. Mimo, iż jest bardzo mądry i posłuszny, trudno jest nauczyć go czystości.

Ćwiczenia

Jako inteligentny i żywy piesek, nadaje się świetnie do psich sportów, takich jak agility. Lubi zabawy na świeżym powietrzu i posiada dosyć dużą, jak na swoje niewielkie rozmiary, potrzebę ruchu.

Warunki życia

Maltańczyk doskonale czuje się w mieście, a dzięki temu, że wykazuje dużą tolerancję względem obcych ludzi i innych zwierząt, nigdy nie sprawia kłopotów wychowawczych. Może żyć nawet w niewielkim mieszkaniu. Mimo bardzo długiej sierści, praktycznie nie linieje, dzięki czemu jest doskonałym towarzyszem dla alergików.

 

KRAJ POCHODZENIA

PRAWDOPODOBNIE MALTA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 1, WZORZEC NR 65

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.