Shih tzu

Historia

Rasa ta pochodzi z Tybetu, ale jej dokładne geneza nie jest do końca poznana. Istniały teorie, według których shih tzu powstały ze skrzyżowania pekińczyka z lhasa apso, jednakże badania DNA wykluczają taką możliwość; według nich, shih tzu jest rasą znacznie starsza od dwóch pozostałych. Pierwsze osobniki trafiły do Europy w latach trzydziestych XX wieku.

Wygląd

Jest to mały piesek, ale wielki duszą, jak twierdza miłośnicy tej rasy. Charakteryzuje się zgrabną, krzepką sylwetką oraz twarzą, przypominającą chryzantemę. Jest bardzo obficie owłosiony: gęsty włos okrywowy oraz równie gęsty podszerstek nadają mu charakterystyczny wygląd i znakomicie nadają się do strzyżenia. Jeżeli włos jest w naturalnym stanie, należy spinać włosy na głowie. Dopuszczalne są wszelkie możliwe odmiany umaszczenia.

Temperament

Nazwę rasy można przetłumaczyć, jako „lwi piesek”, co znakomicie oddaje charakter tej rasy. Shih tzu jest inteligentny i towarzyski, a przy tym obdarzony niepokorną naturą i mocnym temperamentem. Ceni sobie swoją niezależność, a jednocześnie jest niesłychanie przywiązany do właściciela. Jest bardzo radosnym i pełnym życia pieskiem, lubiącym zabawę na równi z forsowaniem własnego zdania. Z reguły lubi inne zwierzęta domowe. Może być dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci.

Tresura

Ze względu na wrodzony upór, niezależność oraz przekorę, shih tzu powinien być socjalizowany od szczenięctwa. Duża inteligencja powoduje, że doskonale rozumie polecenia, ale niekoniecznie ma ochotę je spełniać. Treningi powinno się zacząć jak najwcześniej. Powinny one trwać krótko, ale być często powtarzane.

Ćwiczenia

Shih tzu lubi ruch i zabawę, ale w granicach rozsądku. Nie jest to pies przeznaczony do pracy, nie jest również zbyt duży, dzięki czemu łatwo jest go zmęczyć zbyt forsownym treningiem.

Warunki życia

Doskonale czuje się zarówno w domu z ogródkiem, jak i w mały mieszkaniu. Jego sierść wymaga częstej i regularnej pielęgnacji.

 

KRAJ POCHODZENIA

TYBET

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 235

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, EUCANUBA, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.