Owczarek szetlandzki sheltie

Historia

Rasa ta pochodzi ze Szkocji, a oficjalnie została uznana w 1919 roku. Hodowcy sheltie starali się upodobnić tą rasę do długowłosego owczarka szkockiego (collie), o czym świadczy chociażby fakt, że pierwszy wzorzec ten racy opisywał ją, jako małego owczarka szkockiego. Później, ze względu na protesty hodowców collie, wpis ten został usunięty. Owczarek szetlandzki był pierwszą w Europie rasą przystosowaną do prowadzenia stada.

Wygląd

Owczarek szetlandzki jest małym, uroczym psem o harmonijnej i proporcjonalnej sylwetce. Cechą charakterystyczną tej rasy jest wspaniała, bujna okrywa włosowa, tworząca grzywę oraz kryzę na szyi. Sheltie posiadają pięknie wyrzeźbioną głowę o przyjaznym i inteligentnym wyrazie. Pod względem umaszczenia wyróżnia się następujące odmiany:

-umaszczenie śniade, gdzie zalicza się wszelkie odcienie od pszenicznego, aż po sobolowe z czarną maską;

-umaszczenie śniade z białym, o barwach identycznych, jak powyżej, połączonych z białymi znaczeniami, przy czym niedopuszczalne jest, aby występowały one na tułowiu;

-umaszczenie blue merle (marmurkowe)

-umaszczenie tricolor, czyli czarne z podpalaniem i białymi znaczeniami;

-umaszczenie bicolor, występujące w kombinacjach: czarne z białym i czarne z podpalanym (obecnie bardzo rzadkie).

Temperament

Owczarek szetlandzki, mimo niewielkich rozmiarów, jest typowym przedstawicielem psów pasterskich; zawsze czujny i gotowy do akcji, żywy i pełen temperamentu, może być doskonałym stróżem i towarzyszem. Potrafi zaciekle bronić swojego pana, dzielnie stając w jego obronie. Nie niepokojony, jest łagodnym i inteligentnym psem, bardzo wesołym i wiecznie skłonnym do zabawy. Sheltie jest bardzo oddany właścicielowi i uwielbia z nim współpracować, nierzadko wykazując się własną inwencją. Wobec obcych jest dość nieufny, traktując ich, jak potencjalnych intruzów i zagrożenie dla swojego „stada”, do którego zalicza wszystkich domowników. Wobec nich jest bardzo towarzyskim i radosnym psem; kocha dzieci i opiekuje się nimi, nierzadko wykazując się dużym sprytem i inteligencją.

Tresura

Sheltie jest bardzo bystrym i mądrym psem. Uczy się chętnie i bardzo szybko, więc jego tresura należy do dość łatwych. Bardzo dobrze sprawdza się na wszelkiego rodzaju szkoleniach oraz w wielu psich sportach. W czasie tresury należy być wobec niego łagodnym i pod żadnym pozorem nie uciekać się do przemocy, ponieważ pies ten posiada bardzo delikatną psychikę, którą łatwo jest złamać poprzez niewłaściwe traktowanie.

Ćwiczenia

Jako bardzo aktywny i żywy pies, sheltie uwielbia wszelkie sporty i ruch. Świetnie sprawdza się w agility, dogfrisbee, flyball, obedience, a nawet w konkurencji... tańca z psem. Posiada duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia, które należy regularnie zaspokajać.

Warunki życia

Sheltie jest przede wszystkim pasterzem, kochającym przestrzeń i wolność, więc najlepiej będzie czuł się w domu z ogródkiem lub na farmie, której będzie doskonałym i inteligentnym stróżem. Ze względu na niewielkie rozmiary, może przystosować się do życia w mieszkaniu, należy jednak koniecznie zapewnić mu codzienna porcję ćwiczeń i spacerów.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 88

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.