Lwi piesek

Historia

Jest to bardzo stara rasa, której obecność wśród ludzi udokumentowana jest na dziełach sztuki, pochodzących już z epoki średniowiecza. W pochodzącej z XIV wieku katedrze w Amiens (Francja) znajduje się grób św. Firmina, na którym umieszczona jest kamienna rzeźba, przedstawiająca dwa pieski, idealnie wpisujące się w obowiązujący do dzisiaj wzorzec tej rasy. Lwie pieski obecne są również w innych dziełach sztuki, pojawiając się m.in. w dziełach Jana Breugla, Canacha Starszego oraz Francisco de Goya. Lwie pieski zobaczyć można również na wielu starodawnych gobelinach, a szczególnie popularnym motywem stały się w XVII wiecznej sztuce. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że były one ulubionymi maskotkami burgundzkich dam dworu. Pierwszy klub lwiego pieska został utworzony w 1947 roku we Francji.

Wygląd

Jest to mały, inteligentny piesek o czujnym i żywym wyrazie. Mimo niewielkich rozmiarów, charakteryzuje się mocną budową; posiada krótkie, ale proporcjonalne ciało. Jak na ulubieńca arystokratek przystało, lwi piesek posiada bardzo dumny, pełen gracji chód, co podkreśla trzymana wysoko głowa oraz zadarty ogon. Szata psa jest długa, jedwabista i falująca; nie posiada podszycia. Szata może pozostawać w naturalnym stanie, natomiast u psów wystawowych obowiązkowe jest strzyżenie jej na wzór lwa. Jeżeli chodzi o umaszczenie, to dopuszczalne są wszelkie możliwe kolory oraz ich kombinacje.


Temperament

Duża inteligencja powoduje, że jest to bardzo bystry i uważny piesek. Mocno przywiązuje się do właściciela, wobec którego jest bardzo czuły oraz posłuszny. Wiecznie wpatrzony w ukochanego ana, wydaje się czytać w myślach, zgadując, w czym jeszcze mógłby mu się przypodobać.

Tresura

Ze względu na wspaniały charakter, wielkie oddanie właścicielowi oraz stosunkowo dużą inteligencję, lwi piesek jest bardzo łatwy w tresurze. Szybko i bardzo chętnie uczy się nowych poleceń. Nie stanowi wyzwania nawet dla zupełnie początkujących hodowców.

Ćwiczenia

Lwi piesek do późnej starości zachowuje radość życia i chęć do zabawy, godne szczeniaka. Uwielbia wszelki ruch i zabawy z właścicielem. Doskonale radzi sobie w psich sportach, jak np. agility.

Warunki życia

Mimo arystokratycznych korzeni, lwi piesek nie jest wymagający, jeżeli chodzi o warunki bytowe. Łatwo adaptuje się do wszelkich warunków, może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkich rozmiarów mieszkaniu. Jedyne, czego potrzebuje do szczęścia, to stały i bliski kontakt z właścicielem, który jest dla niego całym światem. Doskonale dogaduje się z psami oraz innymi zwierzętami.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BRACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 5, WZORZEC NR 227

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, ACANA, ORIJEN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.