Norfolk terrier

Historia

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie służyła głównie do wyłapywania gryzoni i innych szkodników. Pieski tej rasy występowały również pod innymi nazwami, takimi, jak Jones terrier czy Cantab terrier. Na początku XX wieku norfolk terriery trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie doceniono ich talenty myśliwskie, używając ich głównie do polowań na lisy.

Wygląd

Norfolk terrier jest jednym z najmniejszych przedstawicieli terrierów. Cechuje go stosunkowo krótki grzbiet, zwarta sylwetka oraz mocny kościec. Jest krępym, mocnym i bardzo rezolutnym pieskiem. Sierść norfolka jest twarda, niemal druciana, prosta i przylegająca do ciała. Na szyi oraz łopatkach włos jest nieco dłuższy; na głowie tworzy wąsy oraz brwi. Umaszczenie może być we wszelkich odmianach rudego oraz pszenicznego; występuje także umaszczenie czarne z podpalaniem oraz grizzly.

Temperament

Norfolk, jak przystało na terriera z krwi i kości, jest nieustraszonym, energicznym i czujnym psem. Może być doskonałym stróżem. Szybko i mocno przywiązuje się do właściciela. Z natury jest sympatycznym, ciekawskim i wesołym towarzyszem. Jak każdy terrier, bywa jednak uparty i lubi mieć własne zdanie. Bardzo źle znosi samotność, a pozostawiony na długie godziny, będzie miał skłonności do zachowań destrukcyjnych.

Tresura

Jest to pojętny i bystry pies, jednak ze względu na wrodzoną niezależność i pewność siebie, wymaga odpowiedniej tresury i konsekwencji w prowadzeniu.

Ćwiczenia

Jak na swój mały rozmiar, norfolki mają dość dużą potrzebę ruchu i spacerów. Uwielbiają gonić za małymi zwierzętami, jak np. za gołębiami, co może czynić spacer nieco uciążliwym.

Warunki życia

Norfolk terriery nie mają szczególnych wymagań bytowych, są w stanie przyzwyczaić się zarówno do życia na wsi, jak i w mieszkaniu. Ważniejszy, niż komfort, czy własny ogródek, jest dla nich stały kontakt z właścicielem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 272

POLECANE KARMY

WHITE WOLF, BRIT, ORIJEN, ACANA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.