Gryfonik

Historia

Historia rasy rozpoczyna się w roku 1880, kiedy to belgijscy hodowcy rozpoczęli hodowlę gryfonika brukselskiego, znanego również pod nazwą „Garcon du Petit Waterloo”. Piesek ten jest uznawany za protoplastę dzisiejszych gryfoników. Następnie został on skrzyżowany z mopsami, celem uzyskania psa o mocniejszym włosie i bardziej wyprofilowanej głowie. W wyniku tych krzyżówek pojawiały się niekiedy osobniki o znacznie krótszej sierści, nazywane gryfonikami brabanckimi. Domieszce krwi mopsów grygfoniki zawdzięczają swoje najbardziej charakterystyczne cechy, jakimi są umaszczenie oraz czarna maska. Na zawodach w 1880 roku, gryfoniki uzyskały tytuł najlepszego psa wystawowego, co przyczyniło się do znacznego wzrostu popularności tej rasy. Gryfoniki występują obecnie w trzech odmianach, a do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż wszystkie trzy odmiany mogą być efektem jednego miotu. Wyróżniamy więc gryfoniki brukselskie, brabanckie oraz belgijskie.

Wygląd

Niezależnie od odmiany, gryfonik jest zawsze efektownym pieskiem małych rozmiarów. Charakteryzuje go mocny kościec i kwadratowa, proporcjonalna sylwetka. Gryfoniki mają inteligentny, niemal ludzki wyraz pyszczka, zdradzający dużą inteligencję. Szata i umaszczenie, w zależności od odmiany, różnią się między sobą.

Gryfoniki brukselskie charakteryzują się szorstkim włosem i umaszczeniem pszenicznym, rudym lub rudobrązowym. Prawie zawsze rodzą się z czarną maską, która u niektórych osobników ulega później rozjaśnieniu.

Gryfoniki brabanckie mają podobne umaszczenie, charakteryzują się jednak znacznie gładszą sierścią.

Gryfoniki belgijskie natomiast mają szorstki włos, podobnie, jak brukselskie, różnią się jednak umaszczeniem, które w ich przypadku może być czarne lub czarne z brązowymi znaczeniami.

Temperament

Jest to wesoły, inteligentny i dumny piesek, o usposobieniu przypominającym nieco terriera. Jest uroczym, ciekawskim i żywym towarzyszem o wspaniałym charakterze. Wszystkie gryfoniki są doskonałym stróżami. Mają dobry, kochający charakter, jeśli jednak zanadto je rozpieścimy, staną się wybredne i wymagające. Poprzez ich wyraz twarzy, przypominający ludzki, zwane są niekiedy „małymi ludzikami” i podobnie, jak ludzie, testują, gdzie leży granica i na ile mogą sobie pozwolić. Łatwo je rozpieścić i utwierdzić w przekonaniu, że są właścicielami całego domu i wszystkich domowników. Rozpieszczony gryfonik, szybko staje się rozpuszczonym, nieznośnym psem, głośno szczekającym, a nawet kąsającym wszystkich, którzy sprzeciwiają się jego woli.

Tresura

Bardzo ważna jest konsekwencja w wychowaniu gryfonika. Jeśli będziemy mu pobłażać, wkrótce wystąpi typowy syndrom małego psa, czyli rozpieszczonego psiego despoty, rujnującego życie domownikom. Nieco trudne bywa nauczenie gryfonika czystości. Mimo wszystko, jest on jednak inteligentnym pieskiem, więc jeżeli będzie odpowiednio prowadzony, może być doskonałym towarzyszem i świetnym zawodnikiem w wielu psich sportach. Co ważne, gryfonika należy nakłonić do treningu, najczęściej przedstawiając go, jako formę zabawy. W przeciwnym wypadku piesek odmówi współpracy.


Ćwiczenia

Gryfoniki, jeśli są odpowiednio prowadzone i znają swoje miejsce, doskonale sprawdzają się w takich sportach, jak agility, czy obedience. Należy pamiętać, że, mimo małych rozmiarów, piesek ten posiada duża potrzebę ruchu, którą trudno mu zaspokoić w mieszkaniu. Z tego powodu konieczne są codzienne, długie spacery, najlepiej połączone z treningiem.

Warunki życia

Jako małych rozmiarów piesek, gryfonik świetnie nadaje się do życia w mieszkaniu, należy jednak zaspokoić jego potrzeby ruchowe. Nie lubi samotności, nie jest to więc idealny pies dla ludzi pracujących do późna, pozostawiających psa na wiele godzin w pustym mieszkaniu.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 3, WZORZEC NR 80

POLECANE KARMY

ORIJEN, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.