Manchester terrier

Historia

Rasa powstała w odpowiedzi na palący problem, jakim około 1800 roku w Wielkiej Brytanii była plaga szczurów. Wtedy to, niejaki John Hulme, postanowił wyhodować nową rasę psa na tyle inteligentnego i zawziętego, aby dał sobie radę z tymi szkodnikami. W tym celu pan Hulme skrzyżował whippeta z mieszańcem terriera, co w efekcie pozwoliło uzyskać małego, zwinnego psa, który świetnie sprawdzał się w roli szczurołapa. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii, niemal każdy szanujący się pub prowadził konkursy zabijania szczurów. Nie inaczej było w Manchesterze, gdzie szczególne osiągnięcia na tym polu miały właśnie psy wyhodowane przez Johna Hulme.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka, manchester terrier przypomina nieco pomniejszoną wersję dobermana. Jest on zwinnym, eleganckim psem, o lekkiej i proporcjonalnej budowie ciała. Jego sierść krótka, błyszcząca i ściśle przylegająca do ciała. Umaszczenie podstawowe jest czarne, przy czym występują mahoniowe podpalania, układające się w następujący wzór: podpalana jest kufa, a powyżej oczu oraz na policzkach występują niewielkie podpalane plamki. Żuchwa oraz podgardle również jest podpalane, przy czym plama koloru tworzy tu kształt litery V. Nogi poniżej nadgarstków również są podpalane, przy czym na każdym palcu powinna występować czarna kreska, tzw. maźnięcie pędzelkiem. Podpalane są także wewnętrzne części kończyn, spód ogona oraz okolice odbytu. Na przedniej stronie klatki piersiowej, na tzw. froncie, występują dwie małe plamki podpalania.

Temperament

Manchester terrier jest bardzo bystrym i czujnym psem, zdolnym do błyskawicznych reakcji. Jest również bardzo wesoły i przyjazny z natury. Dobrze toleruje dzieci; jako pies od zawsze przebywający w towarzystwie człowieka, jest bardzo przywiązany do właściciela i jego rodziny, jednak nieznajomych traktuje raczej podejrzliwie i nie jest zachwycony czułościami z ich strony. Jest pełen temperamentu i skłonności do zabaw.

Tresura

Zgodnie z założeniem twórcy tej rasy, manchestery są bardzo inteligentnymi i pojętnymi psami. Nowych komend uczą się z dużą łatwością, a poprzez nastawienie na współpracę z człowiekiem, chętnie wykonują jego polecenia. To wszystko czyni ich tresurę bardzo łatwą, nawet dla początkujących hodowców.

Ćwiczenia

Manchester jest bardzo aktywnym psem, jednak ze względu na niewielkie rozmiary, nie wymaga szczególnie intensywnych treningów. Doskonale sprawdza się w agility.

Warunki życia

Jako pies niewielkich rozmiarów, manchester świetnie radzi sobie nawet w niewielkim mieszkaniu. Najszczęśliwszy będzie, jeśli będzie miał dostęp do nawet niewielkiego ogródka, w którym będzie mógł swobodnie biegać.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

BARDZO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁĄ

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 71

POLECANE KARMY

BOSH,ORIJEN, TASTE OF THE WILD

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.