Siberian husky

Historia

Jest to rasa pierwotna, pochodząca, zgodnie z nazwa, z Syberii, a dokładnie z rejonu Kołymy. Husky służyły głównie jako psy pociągowe dla plemion Czukczów, Kamczadalów, Koriaków oraz Jukagirów. Każde z tych plemion żyło na Syberii jeszcze w czasach, gdy była to znacznie cieplejsza kraina ( ok. pół miliona lat temu) i hodowało własną odmianę psów, służących również do polowania. W miarę ochładzania się klimatu, zaczęto wykorzystywać psy w charakterze zwierząt pociągowych. Husky nadawały się do tego znakomicie, były bowiem mało wymagające, a jednocześnie na tyle silne, by uciągnąć zaprzęg. Psy zaprzęgano po 16-20 sztuk do jednego zaprzęgu, przy czym wszystkie samce, oprócz najsilniejszych, kastrowano. Miało to zapobiegać niepotrzebnym miotom, a także pomagało w utrzymaniu grubej warstwy tłuszczu na ciele. Powodowało również, że tylko najlepsze osobniki miały szanse przekazać swoje geny potomstwu. Około 1909 roku husky dotarły do Kanady, gdzie zostały sprowadzone przez rosyjskiego handlarza futrami, Williama Goosaka, który wystawił swój zaprzęg w wyścigu "All Alaska Sweepstake" na dystansie 650 km. W porównaniu do miejscowych psów, husky Rosjanina wydawały się na tyle niepozorne, że przezwano je syberyjskimi szczurami. Zaprzęg zajął jednak wysokie, jak na pioniera, trzecie miejsce i tym samy rozpoczął pasmo zwycięstw psów tej rasy. W kolejnych latach husky zdobywały czołowe pozycje w wyścigach, a nawet ustanawiały nowe rekordy.

Rasę husky docenił Amundsen (1872- 1928), który wybrał te psy, planując dotarcie na Biegun Północny z Alaski. Do wyprawy nie doszło, ze względu na wybuch I wojny światowej, tym niemniej sprowadzone przez Amundsena psy zyskały ogromną popularność w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W latach 50-tych rasa zyskała popularność także w Europie.

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies, o wyglądzie i gracji ruchów, przypominających wilka. Jest typowym psem pracującym, niesłychanie wytrzymałym i odpornym. Cechuje go swobodny, lekki i płynny ruch, dzięki czemu husky nawet pod koniec wyścigu sprawia wrażenie, jakby biegł bez najmniejszego wysiłku. Husky posiada zwartą, zrównoważoną sylwetkę o doskonałych proporcjach, gwarantujących mu dużą siłę oraz wytrzymałość.

Szata jest bardzo gęsta, z równie gęstym podszerstkiem, co zapewnia psu przetrwanie w warunkach syberyjskiej zimy. Włos okrywowy jest prosty i gładko przylegający, zaś podszycie miękkie i gęste. Umaszczenie może być we wszelkich kolorach, od białego do czarnego, zaś na głowie mogą występować różnorodne znaczenia.

Temperament

Husky jest przyjacielskim i otwartym psem, pozytywnie nastawionym zarówno do nieznajomych, jak i do innych psów. Absolutnie nie nadaje się na psa stróżującego - mimo, iż jest z natury bardzo czujny, każdego wita, jak potencjalnego przyjaciela i nie posiada instynktu terytorialnego.

Jest inteligentnym i posłusznym towarzyszem, wspaniałym psem pracującym i dobrym przyjacielem. Starsze osobniki mają tendencje do wykazywania pewnej rezerwy i dumy.

Tresura

Jako bardzo inteligentny pies, husky nowych komend uczy się szybko i chętnie. Jego tresura nie jest zbyt trudna, nawet dla początkujących hodowców, pod warunkiem wszakże, że posiadają zdecydowany charakter i potrafią stać się dla psa autorytetem. W przeciwnym razie pies nie będzie miał ochoty podążać za poleceniami słabego przewodnika, a jako rasa bardzo inteligentna, szybko wykorzysta okazję i sam stanie się samcem alfa. Odpowiednio wychowany husky może być doskonałym psem rodzinnym. Jako typowy pies stadny, źle znosi samotność.

Ćwiczenia

Właściciel, jeżeli zdobędzie uznanie husky'ego i będzie potrafił stać się dla niego autorytetem, może liczyć na bardzo wysoki stopień posłuszeństwa, pod warunkiem jednak, że pies będzie widział sens wykonywanych poleceń. O ile ćwiczenia w domu pies będzie spełniał bardzo chętnie, o tyle na spacerze może nie rozumieć, dlaczego komenda „siad” jest ważniejsza, niż to, co się dzieje wokół. Husky jest rasa bardzo łakomą i warto to wykorzystać w trakcie szkolenia i ćwiczeń. Jako bardzo silny pies pociągowy, husky posiada niezmiernie duża potrzebę spacerów i ćwiczeń. Może być świetnym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów. Uwielbia ciągnąc zaprzęg lub cokolwiek innego, warto więc zapewnić mu od czasu do czasu taką rozrywkę.

Warunki życia

Jako potomek psów, żyjących na otwartych terenach Syberii, husky najszczęśliwszy będzie, mając dostęp do ogrodu. Może jednak przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu, bowiem ponad bieganie kocha tylko swoje „stado” i przebywanie w jego towarzystwie. W każdym przypadku, a szczególnie, jeśli pies będzie żył w mieszkaniu, konieczne jest zapewnienie mu codziennych, forsownych spacerów i ćwiczeń. Nie jest to rasa dla ludzi zapracowanych, bowiem należy poświęcić psu dużo czasu każdego dnia, niezależnie od pogody.

 

KRAJ POCHODZENIA

ROSJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

ZDECYDOWANIE TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOSKONALE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES POCIĄGOWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 1, WZORZEC NR 270

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, EUCANUBA, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.