Foksterier szorstkowłosy

Historia

Historia foksterierów sięga XIV wieku, kiedy to foksteriery towarzyszyły sforom psów gończych w trakcie polowań. Ich zadaniem było również wypłaszanie zwierzyny z nor. Foksteriery gładkowłose są starszą rasą, niż szorstkowłose – te pojawiły się dopiero w 1814 roku, kiedy zostały wyhodowane przez angielskiego hodowcę, Jacka Russela. W 1875 roku powstał Fox Terrier Club, czyli klub hodowców foksterierów. Co ciekawe, mimo wysiłków pana Russela, klub ten nie uznawał foksterierów szorstkowłosych. Prawdopodobnie wpływ na to miał ich niezbyt estetyczny wygląd. W 1913 roku powstało stowarzyszenie o nazwie Wire Fox Terrier Association, które zalecało trymowanie foksterierów szorstkowłosych i przyczyniło się do wzrostu popularności tej rasy. Sierść, poddana trymowaniu, wyglądała znacznie korzystniej, dzięki czemu szorstkowłose foksteriery szybko zyskały rzesze sympatyków. Zaczęto wówczas zauważać zalety ich szorstkiej sierści, znacznie lepiej, niż gładka, chroniącej psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wygląd

Foksterier szorstkowłosy jest małych rozmiarów psem, o mocnym kośćcu i zwartej budowie ciała. Jego sylwetka jest doskonale wyważona, kwadratowa i harmonijna.

Podobnie, jak w przypadku foksterierów krótkowłosych, dominującą barwą umaszczenia jest kolor biały. Występują czarne, podpalane lub brązowe łaty. Szata, zgodnie z nazwą, jest szorstka, gęsta i twarda; ma też tendencje do skręcania się. Wzorzec rasy zakłada, że sierść ma być na tyle gęsta, by po rozgarnięciu jej palcami nie było widać skóry. Występuje podszycie, które jest znacznie bardziej miękkie i delikatne, niż sierść okrywowa.

Temperament

Podobnie, jak jego krótkowłosy kuzyn, foksterier szorstkowłosy jest bardzo żywym, radosnym i bystrym psem. Z natury jest aktywny, wesoły i ciekawski; jest też typowym „psem jednego właściciela”, bezgranicznie oddanym wyłącznie swojemu panu.

Tresura

W początkowym etapie szkolenia wymaga bardzo dużo czasu i cierpliwości, ponieważ foksterier z natury jest indywidualistą i chodzi własnymi ścieżkami. Jednocześnie jest on bardzo inteligentnym psem, z łatwością opanowującym nowe polecenia. Przy odpowiednim wyszkoleniu, może być bardzo posłusznym psem. Jest doskonałym łowcą, sprawdza się świetnie nie tylko jako pies wypłaszający lisy, ale również w charakterze dzikarza, płochacza, czy tropowca. Bardzo lubi pracować w wodzie.

Ćwiczenia

Wymaga regularnego ruchu i wysiłku; lubi aportować, również do wody, dlatego w miarę możliwości należy zapewnić mu ćwiczenia w tym kierunku. Jest doskonałym towarzyszem dla rowerzystów oraz biegaczy.

Warunki życia

Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary, może przystosować się do życia w mieszkaniu, jednakże wymaga zapewnienia mu regularnego, intensywnego ruchu. Idealnym miejscem będzie dla niego dom z nawet niewielkim ogródkiem, gdzie będzie mógł dać upust swojej energii.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIO

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁĄTWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOSĆ MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 169

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, FRANK'S PRO GOLD

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.