Pinczer miniaturowy

Historia

Rasa pochodzi z Niemiec, gdzie największa popularnością cieszyła się na przełomie XIX i XX wieku. W 1925 roku w niemieckiej księdze rodowodowej wpisanych było przeszło 1300 pinczerów. Jest to jedna z najmniejszych ras psów domowych, znana również pod nazwą ratler. Początkowo pinczery miniaturowe miały za zadanie wyłapywanie szczurów i innych gryzoni, obecnie służą wyłącznie jako psy do towarzystwa.

Wygląd

Mimo bardzo małych rozmiarów, pinczer miniaturowy jest proporcjonalnie zbudowanym pieskiem, nie wykazującym oznak karłowatości. Sylwetka psa jest harmonijna, zamykająca się w kwadracie. Uszy są stojące lub załamane w kształcie litery V. Włos jest krótki, lśniący i twardy. Jest pozbawiony podszerstka i gładko przylegający. Umaszczenie może być czarne z rudym podpalaniem lub jednolicie rude, przy czym dopuszcza się różne odcienie rudego.

Temperament

Jest to bardzo czujny i żywiołowy piesek, odważny i spostrzegawczy. Jest bardzo energiczny, lubi spacery, ruch i towarzystwo. Z reguły ratler bardzo źle znosi samotność. Posiada silny instynkt łowiecki oraz stróżujący. Jest to typowy pies jednego pana, respektujący wyłącznie jego polecenia. Wobec obcych zachowuje duża dozę czujności i nieufności.

Tresura

Mimo niewielkich rozmiarów, pinczer miniaturowy lubi przejmować kontrolę i posiada wyraźną skłonność do dominacji. Wymagana jest wczesna socjalizacja oraz duża konsekwencja podczas tresury.

Ćwiczenia

Jako bardzo energiczny piesek, pinczer miniaturowy uwielbia ruch, zabawę i ćwiczenia.

Warunki życia

Ze względu na swoje małe rozmiary, ratlerek jest psem wprost stworzonym do życia w mieszkaniu. Świetnie radzi sobie w mieście. Krótka sierść oraz brak podszerstka sprawiają, ze źle znosi niskie temperatury, stąd wskazane jest zapewnienie mu ubranka na zimę.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 185

POLECANE KARMY

ORIJEN, ZIWIPEAK, BRIT CARE, ACANA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.