Beagle

Historia

Beagle jest angielskim psem gończym, znanym już w XIV wieku. Najprawdopodobniej rasa powstała wskutek wyselekcjonowania najmniejszych foxhoundów, celem uzyskania psa do pieszych polowań na zające. Inna teoria zakłada, że beagle są krzyżówką francuskich harrierów z terrierami. Istnieje również hipoteza oparta o starożytne dzieła Ksenofonta, mówiąca o antycznych, greckich korzeniach rasy. Według tej hipotezy, greckie psy gończe trafiły z Rzymianami do Wielkiej Brytanii, gdzie skrzyżowały się z lokalnymi psami. Według jeszcze innej teorii, rasa pochodzi z Francji, a na terytorium Wielkiej Brytanii przywędrowała w czasie wojny stuletniej.

Jak widać, nie ma zgodności co do genezy tej beagli, a kolejne teorie wzajemnie się wykluczają. Również nazwa beagle nie przynosi tu konkretnych wskazówek, bowiem równie dobrze może ona pochodzić od celtyckiego słowa beag (mały), jak od francuskiego begueule (rozdziawiony pysk).

W dzisiejszych czasach beagle często jest wykorzystywany do polowań w sforach. Ze względu na doskonały węch, pieski tej rasy często pracują na lotniskach, wykrywającw bagażach podróżnych niebezpieczne substancje lub narkotyki.

Wygląd

Jakiekolwiek są korzenie tej rasy, beagle jest typowym, choć małym psem gończym: posiada, zwartą, mocną budowę, gwarantującą dużą wytrwałość. Jest dość krępy, ale nigdy ociężały. Głowa jest średniej wielkości, bez fałd i zmarszczek. Oczy szeroko rozstawione, o łagodnym wyrazie. Uszy nisko osadzone, zwisające. Grzbiet prosty, nogi stabilne, muskularne i silne. Sierść jest krótka i przylegająca. Umaszczenie może być rozmaite: trójkolorowe (czarno-biało-płowe), białe, białe w łaty, zajęcze, borsucze, cytrynowe, płowe z białym, czerwone z białym. Koniec ogona biały. Beagle jest najmniejszym psem gończym.

Temperament

Jest wesołym, odważnym i energicznym psem. Z natury niezależny, może mieć tendencje do włóczęgostwa. Jest inteligentny, czuły i sympatyczny. Nie jest nigdy ani agresywny, ani bojaźliwy. Zrównoważona osobowość, wrodzony wigor i skłonność do zabawy czynią z niego doskonałego towarzysza, także dla dzieci.

Tresura

Beagle jest typowym psem gończym, przy czym podstawą jego skuteczności jest doskonały węch. Jest prawdziwym specjalistą w dziedzinie tropienia po śladzie. Mimo dużej inteligencji i wigoru, uważany jest za dość trudnego w tresurze. Oddany rodzinie, zwłaszcza dzieciom, lubi jednak mieć własne zdanie i niezbyt chętnie uczy się nowych poleceń.

Ćwiczenia

Ze względu na doskonały węch, zalecane jest rozwijanie tej cechy poprzez odpowiednie ćwiczenia. Najlepiej jest ćwiczyć beagla już od szczenięctwa. Konieczne jest zapewnienie mu dość dużej porcji ruchu, bowiem pies ten ma poważne tendencje do tycia.

Warunki życia

Małe rozmiary powodują, że beagle dość dobrze przystosowują się do życia w mieszkaniach. Podobnie, jak większość innych ras, potrzebują codziennych spacerów. Idealnym miejscem do życia dla beagla byłby domek z małym ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚREDNIE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOSĆ DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES MYŚLIWSKI, PIES MUNDUROWY, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.3, WZORZEC NR 161

POLECANE KARMY

ORIJEN, ROYAL CANIN LIGHT

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.