Border terrier

Historia

Rasa, jak wskazuje nazwa (border – granica, ang.), pochodzi z terenów granicznych, położonych pomiędzy Anglią i Szkocją. Do roku 1880 psy tej razy nazywane były reedwater terrierami. Rasa została uznana przez Kennel Klub w roku 1920. Border terriery są blisko spokrewnione z bedlington terrierami oraz dandie dinmont terrierami.

Wygląd

Border terriery to małe, ale niesłychanie szybkie i wytrzymałe psy – mimo swoich niepozornych rozmiarów, potrafią one nadążyć na koniem.

Przyjmuje się, że sierść border terriera jest najbardziej zbliżona do pierwotnego dla terrierów rodzaju włosa. Włos ten jest sztywny, gęsty i szorstki, zapewniający psu dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Najczęściej spotykane jest umaszczenie typu grizzly, czyli brązowy przesiany z szarym i czarnym. Inne możliwe umaszczenia to rude, pszeniczne z podpalaniem oraz niebieskie z podpalaniem.

Temperament

Border terrier to mały wulkan energii, uwielbiający towarzystwo ludzi i innych psów. Stale penetruje otoczenie, jest aktywny i łatwo przystosowuje się do zmian. Psy tej rasy od dawna wykorzystywane były do polowań, współpracując z foxhoundami.

Tresura

Jest dość inteligentnym psem, łatwo dającym się tresować. Lubi współpracować z człowiekiem, a nowych komend uczy się dość szybko.

Ćwiczenia

Konieczna jest codzienna dawka ruchu, szczególnie w przypadku, gdy pies żyje w mieszkaniu.

Warunki życia

Ponieważ border terrier ma niewielkie rozmiary, może żyć w mieszkaniach lub małych domach. Dobrze przystosowuje się do życia w mieście, nie jest agresywny w stosunku do innych psów. Należy jednak pamiętać, że jest to pies z natury aktywny, konieczne jest więc zapewnienie mu sporej porcji ruchu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 10

POLECANE KARMY

PRO PLAN, REGAL, BOSH

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.