Chin japoński

Historia

Rasa, zgodnie z nazwą, pochodzi z Japonii, jednakże istnieje teoria (Beckmann, 1985), że pieski te w rzeczywistości pochodzą z Chin. Ma o tym świadczyć między innymi ich nazwa, bowiem słowo chin (czyt. „czin”) oznacza po chińsku pies. Według Haucka, chiny japońskie powstały wskutek skrzyżowania spaniela tybetańskiego i mopsa.

Jeszcze inna teoria (Strebel, 1905) zakłada, że rasa ta powstała jednak w Japonii, jako efekt skrzyżowania maltańczyka ze spanielem, a następnie z Japonii psy te dostały się do Chin i stamtąd do Europy. Z kolei Von Siebold w swoim dziele „Fauna japonica” twierdzi, że chin pochodzi co prawda z Chin, ale został stamtąd przywieziony przez... Portugalczyków. Jeszcze inne źródła podają z kolei, że nie byli to Portugalczycy, ale Holendrzy. Jaka jest prawda, tego nie sposób ustalić; pewne jest natomiast, że pieski te były wysoko cenione już od wieków i stanowiły element wymiany pomiędzy dworami cesarskimi. Pod koniec XVII wieku chiny zostały podniesione do rangi psa salonowego w pałacu Edo. W 1613 roku pierwszy osobnik tej rasy został przetransportowany do Anglii za sprawą brytyjskiego kapitana Searlesa, zaś w 1853 kilka sztuk zostało przewiezionych do USA. W Europie chiny pojawiły się w XIX wieku, jako dar cesarzowej Japonii dla cesarzowej Augusty (Niemcy). Były jednak bardzo trudne w hodowli, co odbijało się na cenie – podobno w XIX wieku płacono za nie tyle złota, ile ważyły.

Wygląd

Chin jest pieskiem o bardzo specyficznym wyglądzie, który, co potwierdzają liczne szkice i malowidła, nie zmieniał się przez wieki. Prawdopodobnie duży wpływ na to miał fakt, iż była to bardzo prestiżowa rasa, praktycznie nigdy nie krzyżowana z osobnikami innych ras. Najbardziej charakterystyczną częścią ciała china jest jego czaszka, kształtem bardziej przypominająca czaszkę kota, niż psa. Górna część czaszki jest płaska, a pyszczek zadarty jest ku górze. Całości dopełniają nienaturalnie duże oczodoły. Chin japoński często nazywany jest japońskim spanielem. Jest psem wyhodowanym wyłącznie w celu bycia eleganckim towarzyszem dla damy i doskonale spełnia się w tej roli. W Japonii do dzisiaj nazywany jest psem poduszkowym, ponieważ jego głównym zajęciem jest leżenie na miękkim posłaniu w towarzystwie swojej pani. Chin posiada obfitą szatę, o długim, jedwabistym włosie; jedynie na głowie włos jest krótszy. Włos podstawowy jest barwy białej, z czarnymi lub czerwonymi łatami, wyraźnie rozgraniczonymi od białego tła. Łaty powinny być rozmieszczone symetrycznie. Bardzo pożądana jest biała strzałka na głowie.

Temperament

Chin japoński jest doskonałym towarzyszem: jest wesoły, czarujący i elegancki. Kochający i inteligentny, zawsze stara się zadowolić swego pana, którego kocha nade wszystko. Toleruje inne zwierzęta i obcych ludzi, odnosząc się do nich jedynie z lekką rezerwą, ale bez cienia wrogości. Jest z natury łagodny, nie należy go jednak rozpieszczać, gdyż wówczas czuje się przywódcą i może stać się nieprzewidywalny.

Tresura

Chin jest dość inteligentny, więc nowych komend uczy się w miarę szybko. Należy jedynie wystrzegać się pobłażania mu, gdyż dość łatwo jest go rozpuścić, wychowując małego despotę. Co więcej, psy te dosyć łatwo się nudzą, więc jeśli tresura przebiega codziennie w ten sam sposób, pewnego dnia odmawiają współpracy i ignorują ją całkowicie. Może również wystąpić problem z nauczeniem ich czystości, jednak dzięki konsekwencji i stanowczości, można nauczyć je odpowiedniego zachowania.

Ćwiczenia

Chin, jako piesek poduszkowy, posiada dość małą potrzebę ruchu i ćwiczeń. Mimo to, nie należy rezygnować za spacerów całkowicie – znawcy rasy ugerują, że przynajmniej jeden krotki spacer dziennie powinien być normą.

Warunki życia

Jako typowy kanapowiec, chin świetnie nadaje się do życia w mieszkaniu, nawet bardzo małym. Nie jest kłopotliwym towarzyszem, nie lubi zbyt dużo szczekać, więc jego obecność nie będzie uciążliwa dla innych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

JAPONIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNOO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO MAŁA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOSKONALE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSKONALE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 8, WZORZEC NR 206

POLECANE KARMY

BARF, JOSERA, ARION, BRIT, BOSH

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.