Cairn terrier

Historia

Rasa pochodzi z Inverness w Szkocji. Przodkowie cairnów znani byli już w XVI wieku. Kroniki podają, że Król Szkocji Jakub VI (1567-1625) pewnego dnia sprezentował dworowi francuskiemu sześc „ziemnych terrierów”, które najprawdopodobniej były właśnie przodkami dzisiejszych cairnów. Najstarsza udokumentowana hodowla psów tej rasy powstała ok. roku 1837 i była prowadzona przez kapitana Macleoda z Drynoch na wyspie Skye. Cairny zostały oficjalnie uznane jako rasa w 1912 roku.

Wygląd

Cairn to zwinny, żywy i aktywny pies, wyhodowany bardziej do pracy, niż do celów reprezentacyjnych. Charakteryzuje go mocna budowa, głęboka klatka piersiowa i szata odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Sierść cairnów jest dwuwarstwowa; włos okrywowy jest bardzo twardy i obfity, a podszerstek miękki i gęsty. Umaszczenie najczęściej jest kremowe; występuje też pszeniczne, rude, czarne lub szare. Cechą charakterystyczną są również ciemne końcówki włosów, tworzące maskę na kufie i występujące na końcówkach uszu.

Temperament

Jest to inteligentny, wesoły i zwinny pies. Jest dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci, ale również utalentowanym myśliwym. Z natury jest czujny i oddany właścicielowi, niekiedy jednak ma tendencje do samowoli. Uwielbia ruch i zabawę. W dawnych czasach pełnił funkcję psa myśliwskiego i szczurołapa.

Tresura

Dzięki błyskotliwej inteligencji i nastawieniu na współpracę z właścicielem, jest dość łatwy w tresurze. Nowych komend uczy się chętnie i dosyć szybko.

Ćwiczenia

Cairny posiadają bardzo dużą potrzebę ruchy, dlatego wymagane są codzienne, intensywne ćwiczenia. Jest to pies stworzony do pracy i bezczynność jest dla niego bardzo męcząca i działa destrukcyjnie na jego psychikę.

Warunki życia

Jako pies niewielkich rozmiarów, doskonale czuje się w małym domu lub mieszkaniu. Dobrze przystosowuje się do życia w mieście, ma skromne wymagania bytowe. Należy jednak dbać o regularne ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 4

POLECANE KARMY

EUKANUBA, ACANA, BOSH ACTIVE

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.