Pinczer małpi

Historia

Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie zyskała dużą popularność już na przełomie XV i XVI wieku. Dowodem na ich obecność w życiu i w sztuce tamtych czasów jest fakt, że podobizny tych małych piesków znajdziemy m. in. na drzeworytach Albrechta Durera (1471-1528). Należy jednak zaznaczyć, że wówczas pinczery były nieco wyższe, niż obecnie i posiadały bardziej zróżnicowane umaszczenie. Pinczery małpie w obecnej formie powstały najprawdopodobniej w XVII wieku, na skutek skrzyżowania niemieckich pinczerów z azjatyckimi psami w typie mopsa. Po raz pierwszy pinczery małpie wystąpiły na wystawie psów w 1879 roku.

Wygląd

Pinczer małpi jest małym pieskiem, o okrągłej głowie z wyraźnie zaznaczonym stopem. Jego sierść jest krótka, pofalowana i sztywna. Szczególnie nastroszona jest na pysku oraz szyi, zaś nad oczami tworzy charakterystyczne, krzaczaste brwi. Wszystko to sprawia, że pinczer ten, zgodnie z nazwą, rzeczywiście podobny jest z wyrazu do małpki. Umaszczenie, wedle wzorca, uznawanego przez FCI, powinno być jednolicie czarne z czarnym podszerstkiem. Inne związki kynologiczne są bardziej liberalne i dopuszczają inne barwy umaszczenia.

Temperament

Mimo niewielkich rozmiarów, jest to bardzo odważny piesek. Jest też wierny, oddany właścicielowi i bardzo wesoły, co czyni go idealnym psem rodzinnym. Pinczer małpi jest inteligentny i błyskotliwy, bardzo czujny, chociaż potrafi być również bardzo uparty. Wobec obcych zachowuje dystans i pewną dozę nieufności. Jest również dosyć porywczy i zdarzają mu się niekontrolowane wybuchy. Ze względu na swój czujny i nieustraszony charakter, może być doskonałym stróżem.

Tresura

Jako bardzo inteligentny piesek, pinczer małpi jest bardzo łatwy do wytresowania. Nowych komend uczy się szybko i chętnie, a wypełnianie poleceń traktuje, jak dobrą zabawę, która sprawia mu dużo frajdy.

Ćwiczenia

Jest to bardzo aktywny piesek, uwielbiający ruch, ćwiczenia i zabawę. Ze względu na niewielkie rozmiary, może ćwiczyć i bawić się w domu, koniecznie jednak należy zapewnić mu porcję codziennych spacerów.

Warunki życia

Jest to idealny piesek do życia w mieszkaniu – potrzebuje niewiele przestrzeni i łatwo adaptuje się do życia w mieście. Najszczęśliwszy jednak będzie, mogąc żyć w domu z choćby niewielkim ogródkiem. Ponieważ w dawnych czasach pinczery miały za zadanie wyłapywanie szczurów, niekiedy odżywają w nich dawne instynkty, przez co nie powinny żyć razem chomikami, szczurami i innymi małymi gryzoniami. Dobrze natomiast dogadują się z kotami.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚC DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 186

POLECANE KARMY

ORIJEN, ACANA, ZIWIPEAK, BRIT CARE

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.