Jamnik

Historia

Początki tej rasy sięgają czasów średniowiecza. Żyjący wówczas przodkowie dzisiejszych jamników wykorzystywani byli głównie do polowań i pracy pod ziemią (czyli w jamach dzikich zwierząt). Rasa wywodzi się z Niemiec, gdzie funkcjonuje również pod nazwami Dachshund, Dackel lub Teckel, oznaczającymi w wolnym tłumaczeniu „borsuczy pies”. Pierwszy klub jamnika powstał w 1888 roku pod nazwą Deutsche Teckelklub e.V. Dzisiejszy jamnik to przede wszystkim doskonały pies myśliwski, użytkowany jako pies norujący, tropiący oraz, mimo krótkich nóg, gończy. Jamniki występują w trzech typach, różniących się od siebie pod względem rozmiarów (standard, króliczy i miniatura) oraz w trzech odmianach, różniących się sierścią (Krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy). Należy podkreślić, że jamnik jest ukochaną rasą w Niemczech i często postrzegany jest, jako symbol tego kraju. Maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972 r.) został właśnie jamnik o imieniu Waldi.

Wygląd

Jamnik jest niskim psem o znacznie wydłużonej sylwetce i krótkich nogach. Cechuje go zwarta i bardzo dobrze umięśniona sylwetka. Głowę, mimo niskiego wzrostu, trzyma dumnie uniesioną, co w połączeniu z bystrym wyrazem pyska, nadaje mu wygląd inteligentny i zdecydowany. Mimo wydłużonych proporcji ciała oraz krzywych nóg, jest on bardzo zwinnym i ruchliwym psem.

 

Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się krótką, gęstą i zwartą sierścią. Ogon psa jest cienki i dokładnie porośnięty włosem. Występują kilka odmian umaszczenia.

Umaszczenie jednokolorowe rude, żółte lub rudo – żółte, przy czym preferowane są mocno wysycone kolory. Dopuszcza się niewielkie białe znaczenia. Nos i pazury powinny być czarne; dopuszcza się również barwę brązową, nie jest ona jednak preferowana.

Przy umaszczeniu dwukolorowym występuje barwa czarna lub czekoladowa z rdzawo – brązowymi lub żółtymi podpalaniami. Podpalania te występują nad oczami, po bokach kufy, na przedpiersiu, kończynach i w okolicy odbytu, skąd rozciągają się nawet do połowy długości ogona. Nos i pazury u czarnych psów są czarne, natomiast u czekoladowych czarne lub brązowe.

Występuje również umaszczenie marmurkowe, zwane też tygrysim. W tym przypadku tło jest zawsze ciemniejsze i może przyjmować kolor szary, czarny lub rudy, przy czym występują tu nieregularne, szare lub beżowe plamy.

 

Odmiana szorstkowłosa charakteryzuje się szorstkim, przylegającym włosem z podszerstkiem. Włos taki występuje na całym ciele, za wyjątkiem kufy, uszu oraz brwi. Wyraźnie zaznaczona jest broda oraz krzaczaste brwi, natomiast w uszach włos jest krótki i niemal zupełnie gładki. Najczęściej występuje umaszczenie od jasno- do ciemnodziczego, o różnym wysyceniu barwy. Spotykane są również umaszczenia charakterystyczne dla odmiany krótkowłosej, omówione powyżej.

 

Odmiana długowłosa posiada włos długi, lśniący, z podszerstkiem. Włos jest przylegający, przy czym na szyi, uszach i podbrzuszu jest on przedłużony, zwisający. Na nogach włos jest długi i tworzy pióro, zaś na ogonie chorągiew. Dopuszczalne są takie same typy umaszczenia, jak w przypadku odmiany krótkowłosej.

Temperament

Jamnik jest bystrym, przyjacielskim psem. Z natury jest dość łagodny, a jednocześnie odważny i pewny siebie. Nie wykazuje ani agresji, ani lękliwości. Jest też bardzo radosnym psem, znanym z zamiłowania do polowań na małe gryzonie oraz ptaki. Lubi mieć własne zdanie, bywa także uparty i temperamentny. Jest bardzo lojalny i czujny, co czyni z niego doskonałego psa stróżującego. Co ciekawe, charakter jamnika różni się nieco, w zależności od jego sierści. Oczywiście, istnieją również cechy indywidualne, należy jednak zaznaczyć, że odmiana długowłosa jest zdecydowanie spokojniejsza, natomiast szorstkowłosa charakteryzuje się największą zadziornością, typową dla terrierów. Uwaga – jamniki często nie tolerują dzieci. Oczywiście, po przeprowadzeniu odpowiedniej socjalizacji, mogą stać się dla nich bardzo dobrymi towarzyszami, nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na silny i uparty charakter tej rasy. Do obcych ludzi jamnik również odnosi się z dużą rezerwą, niejednokrotnie reagując szczekaniem lub warczeniem. Ponieważ jest bardzo inteligentnym psem, względem osób, których nie lubi, potrafi być w wyrafinowany sposób złośliwy. Wobec właścicieli pozostaje uroczym, wspaniałym towarzyszem i obrońcą.

Tresura

Jamnik jest bardzo inteligentnym psem, jednakże ze względu na wrodzony upór i niezależność, lubi forsować własne zdanie. Z tego powodu, jest on psem dość trudnym w tresurze, wymagającym zdecydowania, cierpliwości i dużej dozy uwagi. Trening należy rozpocząć jak najwcześniej, aby pies nie miał wątpliwości, że to on ma słuchać właściciela, w przeciwnym wypadku będzie próbował dominować. Poleca się zaczynać treningi zawsze na 15 minut przed karmieniem, aby zyskać jak największą uwagę psa i chęci do zdobycia nagrody.


Ćwiczenia

Jamnik, zgodnie z nazwą, kocha kopać norki, warto więc umożliwić mu tę przyjemność. Kocha również aportować, często jednak nie chce oddać aportu, uważając go za swoją zdobycz.

Warunki życia

Jako pies o małych rozmiarach, jamnik doskonale nadaje się do życia w mieście, czy nawet w niewielkim mieszkaniu. Oczywiście, znacznie szczęśliwszy będzie w domu z ogrodem, który to ogród będzie jednak regularnie rozkopywał. Należy jednak podkreślić, że jeśli mieszkamy w bloku bez windy, pokonywanie kilku pięter po schodach będzie dla jamnika dość uciążliwe i może w przyszłości spowodować u niego poważne problemy z kręgosłupem. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że jamniki często nie przepadają za obcymi, przez co, jeśli pies będzie żył w mieście, konieczne jest przeprowadzenie socjalizacji od samego początku.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ZALEŻNIE OD ODMIANY DŁUGA LUB KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ZALEZNIE OD ODMIANY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚĆ DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IV, SEKCJA 1, WZORZEC NR 148

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN,PURINA, FROLIC

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.