Lhasa apso

Historia

Rasa pochodzi z Tybetu, co tłumaczy jej obco brzmiącą nazwę. W rodzimym Tybecie były to psy szczególnie rozpowszechnione wśród tamtejszej arystokracji. Rasa została stamtąd przewieziona do Europy, a konkretnie – do Wielkiej Brytanii przez pułkownika Baleya, który w 1928 roku, zachwycony tymi psami, przywiózł kilka sztuk na Wyspy Brytyjskie. Nazwa rasy nie powstała jednak w Tybecie, a została nadana już w Wielkiej Brytanii, w nawiązaniu do pochodzenia tych psów (Lhasa to stolica Tybetu). Pierwszy klub miłośników tej rasy powstał w 1933 roku.

Wygląd

Jest raczej niewielkich rozmiarów psem, którego cechą charakterystyczną jest wspaniała, długa szata. Włos jest bardzo długi, prosty, prosty i ciężki; nie może być wełnisty ani też jedwabisty. Występuje również dosyć obfity podszerstek. Szata miała za zadanie chronić psa przed surowym, górskim klimatem, występującym w Tybecie. Lhasa apso to harmonijny, krzepki pies o proporcjonalnej sylwetce, która w połączeniu z bujną szatą, prezentuje się bardzo okazale. Dopuszczalne są praktycznie wszelkie możliwe umaszczenia, od białego po czarne, jak również łaciate, pręgowane czy podpalane.

Temperament

Jest to pełen życia, aktywny pies o wesołym usposobieniu. Zawsze czujny i podejrzliwy wobec nieznajomych, jest jednak bardzo zrównoważonym i pozbawionym agresji psem. Cechuje go duża inteligencja oraz odwaga. Jest bardzo rodzinnym psem, oddanym swojemu właścicielowi i jego bliskim.

Tresura

Jest inteligentnym, ale raczej nieufnym psem. Z tego powodu, wymagana jest duża doza cierpliwości, aby zdobyć jego zaufanie. Źle znosi wszelkie zmiany oraz agresję; z tego powodu, podczas tresury, należy zachowywać spokój i stosować raczej pozytywne, niż negatywne bodźce.


Ćwiczenia

Lhasa apso, mimo że początkowo był nazywany „terrierem z Lhasa”, w rzeczywistości nie ma w sobie nic z terriera. Preferuje raczej spokojne, choć długie spacery. Z tego powodu może być doskonałym towarzyszem dla osób starszych.

Warunki życia

Jako niewielkich rozmiarów pies, lhasa apso doskonale radzi sobie w mieszkaniu. Jest całkowicie bezkonfliktowy, akceptujący w swoim otoczeniu inne psy, a nawet przyjaźniący się z kotami. Z tego powodu, może żyć w mieście, należy jednak zapewniać mu codzienne spacery.

 

KRAJ POCHODZENIA

TYBET

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 5, WZORZEC NR 227

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.