W trosce o pupila - ochrona przed kleszczami

Pies na smyczy z właścicielemPies jest najlepszym przyjacielem człowieka - to prawda tak stara jak świat. Warto, aby ta skądinąd słuszna i szlachetna teza funkcjonowała na zasadach wzajemności, aby człowiek był również najlepszym przyjacielem psa. Jak wiadomo różnie z tym bywa, niestety. Załóżmy jednak optymistycznie, że tekst trafia do osób, które z złożenia i przekonania wierzą we wzajemne zaangażowanie w przyjaźń psio-człowieczą. Wówczas jednym z bardzo istotnych aspektów takiej przyjaźni jest odpowiedzialność człowieka za życie i zdrowie zaprzyjaźnionego czworonoga.

Niebezpieczne pajęczaki czyhają na naszego pupila

O tym, że psy uwielbiają spacery wie każdy „psiarz”. Niewątpliwie sezon wiosenno – letni oraz piękna polska jesień to czas szczególnie sprzyjający spacerowiczom. Harce na łonie natury, spacery w parku w towarzystwie pani, pana i innych rozbrykanych czworonogów. To jest to co tygrysy… przepraszam psy, lubią najbardziej. Sielski obrazek i marzenia o aktywności w towarzystwie czworonoga, mogą zostać bezpardonowo zburzone przez… kleszcze. Niepozorne, naprawdę miniaturowe, ale odporne jak małe terminatory. Co prawda wiemy dziś coraz więcej na temat zagrożeń i chorób wywoływanych przez te pajęczaki. Mimo to nadal zdarzają się osoby, które zaniedbują systematyczne, skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami.

Bezpieczny spacer z odpowiedzialnym człowiekiem

Przede wszystkim musimy sobie jasno uświadomić, że uroczy spacer z czworonożnym przyjacielem, może skończyć się bardzo źle. Choroby takie jak babeszjoza, borelioza, erlichioza są realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia zakażonego psiaka. A zatem po każdym spacerze, zwłaszcza leśnym, podmiejskim, dokładnie sprawdzamy skórę naszego pupila. Zanim jednak wybierzemy się w malownicze plenery, należy zabezpieczyć ulubieńca stosując odpowiedni preparat na kleszcze albo obrożę ochronną lub spray przeciwko kleszczom. Coraz częściej doradza się kombinację różnych metod, np. skutecznego, bezpiecznego preparatu na kleszcze oraz obroży przeciw tym podstępnym pajęczakom.

Jak zabezpieczyć przyjaciela

Określenie podstępne nie jest ani trochę na wyrost. Warto wiedzieć, że kleszcz atakując potencjalnego żywiciela najpierw znieczula go, tak aby nie poczuł, że pajęczak – krwiopijca już wbił się w swoją ofiarę. A skoro mamy do czynienia z tak groźnym przeciwnikiem, należy zastosować najlepsze dostępne metody. Niewątpliwie do takich należy właśnie efektywny preparat na kleszcze. Największym zaufaniem cieszą się środki zawierające substancję aktywną  - fipronil. Właściciele czworonożnych pupili chwalą sobie zarówno skuteczność, jak i łatwą aplikację oraz bezpieczeństwo dla pozostałych domowników. Tak jest np. w przypadku preparatu na kleszcze Controline. Zawarty w każdej kropli fipronil zapewnia ochronę przeciw kleszczom na miesiąc, natomiast przeciw pchłom aż na dwa miesiące.

Controline – kleszcze pod kontrolą

Zapewne większość z nas doskonale wie o tym, że sezon na kleszcze nie tylko się wydłuża, ale również jest znacznie bardziej niebezpieczny i… bogaty w groźne pajęczaki. Wynika to w dużej mierze z lżejszych, cieplejszych zim. Warto bowiem wiedzieć, że nasi negatywni bohaterowie, czyli kleszcze nie przetrwają niskich temperatur. Jest to cenna informacja ponieważ w większości sytuacji, warunków klimatycznych kleszcze radzą sobie znakomicie. Wystarczy wspomnieć, że mogą przetrwać bez żywiciela, nawet 2-3 lata. A zatem można śmiało i słusznie dojść do wniosku, że zabezpieczenie pupila przed groźnymi konsekwencjami bliskiego spotkania z kleszczem, to wręcz obowiązek wobec najlepszego przyjaciela, ale także czynność bezproblemowa, szybka i łatwa. Oczywiście można wybrać się do weterynarza, który zaaplikuje podopiecznemu skuteczny preparat na kleszcze. Jednakże aby samodzielnie i prawidłowo zabezpieczyć psa wystarczy skorzystać z jasnych i czytelnych wskazówek np. na stronie producenta preparatu Controline (http://controline.pl/).

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.