Chihuahua

Historia

Historia tej rasy jest niezmiernie skomplikowana, a na dodatek pełna jest legend, plotek oraz niejasności. Jedna z legend mówi na przykład, że chihuahua jest potomkiem tajemniczego stworzenia, hodowanego przez starożytny lud Tolteków. Toltekowie zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku jeszcze przed Aztekami i utrzymywali się z rolnictwa, a towarzyszyły im właśnie owa tajemnicze stworzenia, zwane w ich języku techichi. Nie do końca wiadomo, co to słowo oznacza, ale być może właściwe jest wyjaśnienie najprostsze z możliwych i termin ten oznacza po prostu psa. Teorię, że Toltekowie hodowali pieski podobne do chihuahua potwierdzają wykopaliska, w których znaleziono wiele figurek przypominających sylwetką tego sympatycznego pieska. Najwięcej tego typu figurek odnaleziono w jednym ze starożytnych miast Majów – Chichen Itza na półwyspie Jukatan. W ruinach innych miast Majów również odnaleziono wiele figurek piesków o stojących uszach, które być może miały przedstawiać przodków chihuahua. Dzisiejsi mieszkańcy Meksyku nazywają te pieski „perro chihuahuaeno” i uważają, że są one krzyżówką techichi z bezwłosym psem, pochodzącym z Azji.

Królestwa Tolteków i Majów zostały podbite przez Azteków, których następnie podbili Hiszpanie. Montezuma, ostatni władca Azteków, zmuszony do przybycia do Hiszpanii, przywiózł ze sobą chihuahua, które, odzyskawszy tam wolność, znacznie szybciej się rozmnażały. Natomiast jeszcze przed podbojem państwa Azteków przez Hiszpanię, chihuahua miały posiadać bardzo wysoką pozycję w azteckiej społeczności. Według legend, pieski tej rasy mogli posiadać jedynie ludzie wysoko urodzeni, którzy na dodatek każdemu z pupili musieli przydzielać niewolnika, który miał być opiekunem pieska. Człowiek taki stawał się sługą psa, a kiedy piesek zdychał, również jego sługa musiał tracić życie. Co więcej, legenda głosi, że pieski te miały dość specyficzną dietę, miały bowiem żywić się jądrami młodych niewolników, a nawet mięsem dzieci. Jakkolwiek fantastycznie to brzmi, należy pamiętać, że życie ludzkie nie miało dla Azteków szczególnie dużej wartości i zachodzi obawa, że te fantastyczne opowieści mogą zawierać ziarno smutnej prawdy.

Inna teoria twierdzi, że pieski te, uciekając przed najeźdźcami, jakimi byli Hiszpanie, zbiegły w góry, a następnie tam zdziczały, prowadząc podobny do piesków preriowych tryb życia.

Jeszcze inna teoria, należąca z pewnością do grona tych bardziej fantastycznych twierdzi, że obecne chihuahua powstały poprzez skrzyżowanie techichi z... wiewiórką, co miałoby tłumaczyć ich długie pazury.

Schodząc na ziemię, należy również przytoczyć teorię profesora Beltrana z Uniwersytetu w Pueblo, który twierdzi, że chihuahua w czasach Montezumy jeszcze w ogóle nie istniały, a podobne do nich pieski zostały przywiezione na tereny dzisiejszego Meksyku właśnie przez Hiszpanów.

Jakiekolwiek są korzenie tej rasy, chihuahua w obecnej formie jest uznawany za rasę północnoamerykańską o meksykańskich korzeniach, ponieważ to właśnie Amerykanie wykreowali rasę o utrwalonym materiale genetycznym. Oni też stworzyli pierwszą hodowlę i pierwszy klub hodowców chihuahua.

Wygląd

Chihuahua jest małym pieskiem, o zwartej budowie ciała. Hodowla jest tak prowadzona, by dążyć do miniaturyzacji. Przeciętna masa dorosłego chihuahua wynosi 1,8 kg, rekordzistą zaś był piesek, którego masa wynosiła 539 g w wieku 8 lat. Jednakże szalony pęd hodowców ku miniaturyzacji odbija się niekorzystnie na zdrowiu tych piesków, powodując, że najmniejsza infekcja stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Natomiast osobniki nieco większe, o masie nieco ponad 2 kg, są bardzo wesołymi i zdrowymi pieskami. Cechą charakterystyczną chihuahua jest wysklepiona czaszka, kształtem przypominająca jabłko. Ogon jest średniej długości, noszony wysoko, zagięty lub półkolisty, z końcówką skierowaną w stronę lędźwi.

Chihuahua występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. W odmianie krótkowłosej sierść jest krótka, przylegająca na całym ciele, przy czym w okolicy gardła i podbrzusza może być nieco rzadsza. W odmianie długowłosej szata jest jedwabista, miękka, prosta lub lekko falowana. Sierść tworzy pióra na uszach, szyi, nogach i ogonie.

Umaszczenie chihuahua jest w zasadzie dowolne: dopuszczalne są wszelkie możliwe kombinacje kolorów, z wyjątkiem marmurkowego.

Temperament

Chihuahua są czarującymi, uroczymi i inteligentnymi pieskami. Są radosne, pełne życia i bardzo oddane właścicielowi. Kochają dzieci, ale ze względu na delikatną budowę nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi, bowiem kilkulatek może łatwo zrobić im niechcący krzywdę. Chihuahua są również bardzo odważne oraz lojalne, potrafią w obronie ukochanego pana wyzwać nawet znacznie większego przeciwnika, co nierzadko kończy się ich śmiercią. Są zadziorne, inteligentne i bardzo czujne, co czyni je doskonałymi stróżami.

Tresura

Jako inteligentne i oddane pieski, bardzo szybko się uczą. Jedyny problem stanowi nauczenie ich czystości, co może zająć dłuższy czas, niż u innych ras i wymagać od właściciela wiele cierpliwości i konsekwencji. Ponieważ chihuahua są z natury agresywnie nastawione do przedstawicieli innych ras (swoją zawsze tolerują) oraz innych zwierząt, bardzo ważna jest socjalizacja już od szczenięctwa.

Ćwiczenia

Jako miniaturowe pieski, chihuahua w zupełności zadowolą się ćwiczeniami w pokoju. Należy jedynie niekiedy poskramiać ich żywiołowość, bowiem skacząc po sprzętach domowych, mogą łatwo połamać sobie kości.

Warunki życia

Chihuahua są szlachetnymi i delikatnymi pieskami. Mogą, a nawet powinny żyć w mieszkaniach. Ponieważ uwielbiają wylegiwać się u boku uwielbianego przez nie właściciela, będą doskonałymi towarzyszami dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się i spacerami. Wychodząc na spacer z chihuahua, należy zadbać o jego komfort termiczny i jeżeli warunki meteorologiczne są niesprzyjające, zaopatrzyć go w płaszczyk lub inne ubranko. Należy również pamiętać, że pieski te mają bardzo delikatne kości, więc najlepsza i najbezpieczniejsza będzie dla nich obroża w kształcie litery Y.

 

KRAJ POCHODZENIA

MEKSYK

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO MAŁA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOSKONALE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSKONALE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 6, WZORZEC NR 218

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT, ACANA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.