Buldog francuski

Historia

Buldog francuski w takiej formie, w jakiej go dziś znamy, jest wynikiem skomplikowanych krzyżówek, prowadzonych przez robotników paryskich pod koniec XIX wieku. Jest on spokrewniony z buldogiem angielskim, psami średniowiecznych Alanów, molosów i małych francuskich odmian dogowatych. Pod koniec XIX wieku psy tej rasy były hodowane głównie przez rzeźników oraz wozaków paryskiego targowiska les Halles. Następnie zdobyły uznanie wśród przedstawicieli śmietanki towarzyskiej Paryża, artystów oraz arystokracji. Pierwszy Klub Buldoga Francuskiego powstał, oczywiście w Paryżu, w roku 1880. Wzorzec rasy, ustanowiony w roku 1898, był następnie kilkakrotnie modyfikowany, by przyjąć ostateczną wersję 1994 roku.

Wygląd

Buldog francuski jest typowym przedstawicielem małych molosów. Posiada małą, przysadzistą i krępą, a przy tym dość muskularną sylwetkę. Szeroka, kwadratowa głowa, ozdobiona dużymi i sterczącymi uszami. Pysk jest płaski i krótki. Tułów zwarty, ogon naturalnie krótki. Sierść buldoga francuskiego jest krótka, a jednocześnie godna prawdziwego arystokraty - gładka, lśniąca i miękka. Umaszczenie płowe, może być pręgowane lub płowe z dodatkiem bieli. Dopuszczane są wszelkie możliwe odmiany barwy płowej, od czerwonego aż po jasnobrązowy.

Temperament

Jest to towarzyski i łagodny pies. Bardzo przywiązany do właściciela, kochający dzieci i posiadający dla nich wiele cierpliwości. Jest pełen wigoru i zawsze jest skory do zabawy.

Tresura

Buldog francuski posiada dość wysoką inteligencję, jednakże objawia się ona głównie oporem wobec wszelkich ćwiczeń. Z tego powodu, jego tresura należy do dość trudnych.

Ćwiczenia

Jako typowy kanapowiec, buldog francuski posiada bardzo małą potrzebę ćwiczeń na świeżym powietrzu. W zupełności wystarczą mu zabawy w domu i krótkie spacery.

Warunki życia

Buldogi francuskie, jako typowo miejskie psy, doskonale adaptują się do życia w mieszkaniu lub małym domu. Swój wigor i chęć do zabawy objawiają raczej w domowym zaciszu, posiadają też niewielkie wymagania względem spacerów i ruchu na świeżym powietrzu.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ SLABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO MAŁA

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOSKONALE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSKONALE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 11, WZORZEC NR 101

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, HILLS SCIENCE SENSITIVE, PURINA

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.