Coton de Tuléar

Historia

Cotony, mimo iż nie są przez kynologów zaliczane do grupy biszonów, powinny być włączone właśnie do niej. Słowo coton pochodzi z j. francuskiego i oznacza bawełnę, co doskonale opisuje wygląd sierści tych psów. Natomiast druga część nazwy wiąże się z pochodzeniem rasy - Tuléar jest miastem na południu Madagaskaru, gdzie psy tej rasy były bardzo rozpowszechnione. Zgodnie z legendą, były one potomkami psów pochodzących z rozbitego około 1500 roku statku francuskich żeglarzy. Ponoć z całej załogi żaglowca uratowały się tylko dwa psy i właśnie one miały być protoplastami rasy. Jest to jednak dość wątpliwy trop, choćby ze względu na mnogość rekinów, zamieszkujących tamtejsze wody. Ich obecność raczej wyklucza możliwość, że dwa pieski swobodnie przepłynęłyby znaczną odległość w morskiej wodzie, nie padając łupem tych drapieżników. Bardziej prawdopodobna jest teoria, że cotony przybyły na wyspę na francuskim statku, który jednak szczęśliwie dopłynął do brzegu, a nie mając styczności i z innymi rasami, rozwinęły się w taką formę, jaką znamy dzisiaj. Z Madagaskaru rasa powróciła do Francji i w roku 1971 została uznana przez FCI.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą cotonów jest właśnie ich „bawełniana” sierść. Coton jest małym, uroczym, przyjacielskim pieskiem o ciemnych oczach i wesołym usposobieniu. Czaszka jest krótka i dosyć szeroka, kufa prosta, nos czarny lub czekoladowy. Uszy są trójkątne i dość długie, opadające. Tułów zwarty, nieco dłuższy, niż wyższy, lekko wypukły. Ogon jest nisko osadzony i raczej długi. Szata jest długa, sięgająca minimum 8 cm, obfita i bardzo delikatna. Włos jest sprężysty, puszysty i bardzo miękki. Umaszczenie białe; u szczeniąt dopuszcza się jasnożółte lub jasnoszare znaczenia, które jednak jaśnieją z wiekiem.

Temperament

Jak wspomniano wyżej, cotony powinny być zaliczone co bichonów, co odbija się również w ich charakterze: są one bardzo czułymi, przyjacielskimi i delikatnymi psami. Są również bardzo czujne, co czyni je świetnymi psami stróżującymi. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela i pragną pozostawać w jego towarzystwie cały czas. Są w stanie spełnić każde jego życzenie, a ich popisowym numerem jest chodzenie na tylnych łapkach.

Tresura

Jako pieski raczej inteligentne, cotony szybko się uczą, tym bardziej, że pragną zaimponować właścicielowi i zasłużyć na jego pochwałę. Wymagają jednak nieco stanowczości, bowiem bardzo łatwo je rozpuścić, co z reguły objawia się stawianiem przez nie delikatnego oporu przy wszelkich możliwych okazjach.

Ćwiczenia

Coton posiada dużą, jak na swoje rozmiary potrzebę ruchu. Uwielbia zabawę oraz pływanie. Wbrew temu, co sugeruje jego delikatny wygląd, jest bardzo wytrzymałym psem i może stanowić doskonałe towarzystwo dla biegaczy lub rowerzystów, a nawet towarzyszyć właścicielowi, jadącemu na koniu. Jest również świetny w wielu psich sportach, jak agility lub skills trials.

Warunki życia

Coton może żyć w mieszkaniu, nawet niewielkim, należy jednak koniecznie zapewnić mu codzienna porcję ćwiczeń. Jest to inteligentny piesek, potrzebujący wyzwań. Jeżeli decydujemy się na jeden spacer dziennie, powinien on być dość długi i wymagający od psa zarówno wysiłku fizycznego, jak i intelektualnego.

 

KRAJ POCHODZENIA

MADAGASKAR

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 1.2, WZORZEC NR 283

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.