Mops

Historia

Początki tej rasy są dość tajemnicze, istnieje bowiem na ten temat kilka wykluczających się wzajemnie hipotez. Jedną z bardziej prawdopodobnych jest ta, że mopsy przybyły do Europy z Chin, wraz z kupcami, podróżującymi jedwabnym szlakiem. Historycy twierdzą, że kreowanie tej rasy na dworze chińskim mogło zając nawet... 100 lat. Jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi, faktem jet, że szkielety mopsów znajdowane są w grobowcach władców chińskich, pochodzących niemal z każdej dynastii. Sugeruje to, że pieski te były swego rodzaju maskotkami dworu. Od czasu tzw. Wojny Opiumowej, która miała miejsce w XIX wieku, mopsy mogli posiadać wyłącznie przedstawiciele Dworu Chińskiego. Było to prawo bardzo rygorystycznie przestrzegane, a za jego złamanie groziła kara śmierci. Kontakty handlowe z Wielką Brytanią sprawiły, że rasa ta dotarła do Europy, a małe, chińskie pieski wkrótce stały się ulubieńcami angielskiego dworu. W ostateczności przyczyniło się to do uratowania rasy, bowiem podczas rewolucji kulturalnej, z rozkazu Mao Tse Tunga, wybito ok. 90% populacji mopsów. Te, które przeżyły, pozostały wyłącznie w miastach kolonialnych lub w Europie. Od czasów rewolucji, w chińskich miastach panował oficjalny zakaz posiadania psów tej rasy. Zniesiono go dopiero w latach 90-tych, zastępując jednak zakaz wysokimi opłatami za posiadanie mopsa, mającymi zniechęcić potencjalnych hodowców.

Wygląd

Mops jest małym pieskiem o niemal kwadratowej sylwetce. Jest zwarty, mocny i krępy, o krótkiej, tępej kufie. Sierść psa jest krótka, miękka, błyszcząca i przylegająca. Najczęściej spotykane jest umaszczenie piaskowe z czarną maską oraz pręgą grzbietową. Spotyka się również umaszczenia czarne, srebrzyste oraz płowe. W każdym rodzaju umaszczenia, oprócz czarnego rzecz jasna, występuje wyraźnie odgraniczona czarna maska oraz pręga na grzbiecie.

Temperament

Jak przystało na ulubieńca arystokracji, mops łączy w sobie wielki urok, dostojeństwo oraz inteligencję. Jest wesołym pieskiem, zawsze skłonnym do zabawy, znającym jednak swoją wartość. Posiada zrównoważony i dobry charakter. Jest kontaktowy i towarzyski; bardzo źle znosi samotność. Jest wiernym i godnym zaufania psem.

Tresura

Mops jest inteligentnym i pojętnym psem, bardzo przywiązanym do właściciela. To wszystko sprawia, że bardzo chętnie i szybko się uczy, chcąc zadowolić swojego pana i zasłużyć na pochwałę.

Ćwiczenia

Nie wymaga szczególnych ćwiczeń ani zbyt długich spacerów.

Warunki życia

Jako arystokrata o małych rozmiarach, mops jest wprost idealnym psem do życia w mieszkaniu. Nie ma wielkich wymagań bytowych, nie przepada również za wysiłkiem fizycznym, więc w zupełności wystarczą mu krótkie spacery w towarzystwie ukochanego pana.

 

KRAJ POCHODZENIA

CHINY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

RACZEJ TRUDNA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

DOŚC DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 11, WZORZEC NR 253

POLECANE KARMY

EUCANUBA, HILLS, PRO PLAN, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.