Norsk buhund

Historia

Jest to bardzo stara rasa psów – szczątki jej przedstawicieli zostały znalezione w wykopaliskach Gokstad w Norwegii, datowanych na ok. 900 rok naszej ery. W rodzimej Norwegii psy tej rasy wykorzystywane były przede wszystkim do pilnowania gospodarstw; służyły również do ochrony stad przed drapieżnikami (w j. norweskim bu oznacza farmę, bydło lub gospodarstwo, zaś hund oznacza pies). Buhundy towarzyszyły również myśliwym, chociaż, oprócz polowania na zwierzynę, były one wykorzystywane przez myśliwych do ciągnięcia sanek ze sprzętem lub upolowaną zwierzyną.

Wygląd

Jest to typowy przedstawiciel rodziny szpiców. Jest psem niewielkich rozmiarów i kwadratowej budowy. Posiada trójkątną głowę, proste, stojące uszy oraz szczery, a zarazem czujny wyraz. Cechą charakterystyczną jest również zadarty ogon, ciasno zwinięty nad grzbietem. Szata psa ma mu umożliwić przetrwanie oraz sprawną pracę w surowym klimacie norweskiej zimy. Włos okrywowy jest bardzo obfity, gruby i twardy, przy czym na przedniej stronie kończyn oraz na głowie jest on nieco krótszy, niż na pozostałych częściach ciała. Występuje również gęste i miękkie podszycie. Wyróżnia się dwa główne typy umaszczenia: biszkoptowe oraz czarne. W przypadku umaszczenia biszkoptowego, nasycenie barwy waha się od bardzo jasnego do żółto – czerwonego, przy czym poszczególne włosy mogą posiadać ciemne zakończenia. Dopuszczalna jest ciemna maska. W odmianie czarnej występują brązowe refleksy, jednak pożądane jest, by było ich jak najmniej.

Temperament

Buhund norweski jest bardzo wszechstronnym i inteligentnym psem. Jest wierny, odważny i przyjacielski. Jako pasterz bezbłędnie odnajduje i sprowadza do stada zagubione sztuki. Doskonale porusza się po bezdrożach; jest też świetnym, czujnym i inteligentnym stróżem. Poza tym, buhund to wspaniały towarzysz, bardzo oddany rodzinie i potrzebujący stałego z nią kontaktu. Lubi dzieci i jest w stosunku do nich bardzo wyrozumiały. Ponieważ posiada silny instynkt terytorialny, względem obcych naruszających jego rewir przyjmuje postawę obronno – dominującą, starając się ich przepędzić ze swojego terenu. Względem zwierząt należących do jego „stada” buhund jest bardzo przyjacielski; potrafi zaprzyjaźnić się nawet z kotami, żyjąc z nimi w doskonałej symbiozie. Natomiast obce zwierzęta traktuje jak wrogów lub potencjalną zwierzynę.

Tresura

Jako inteligentny i oddany pies, buhund norweski jest bardzo łatwy w tresurze. Nowych komend uczy się chętnie i z dużą łatwością. Mimo, że obecnie jest traktowany przede wszystkim jako pies rodzinny, może być doskonałym przewodnikiem osób niesłyszących. Jest również psem mundurowym, służącym w policji.

Ćwiczenia

Posiada dość duża potrzebę ruchu i ćwiczeń. Świetnie sprawdza się w psich konkurencjach, jak np. w agility.

Warunki życia

Buhund norweski nie nadaje się do życia w mieście, a już w szczególności nie powinien żyć w mieszkaniu. Jako potomek psów żyjących na otwartych przestrzeniach dzikiej Norwegii, potrzebuje dość dużo miejsca i źle się czuje w zamknięciu. Doskonale natomiast czuje się w domu z dużym ogrodem lub na farmie, gdzie będzie pilnie stróżował, zaganiając domowe zwierzęta, a nawet drób. Ze względu na bardzo gruby włos oraz podszycie, jest bardzo odporny na warunki klimatyczne i może żyć na zewnątrz przez cały rok.

 

KRAJ POCHODZENIA

NORWEGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 3, WZORZEC NR 237

POLECANE KARMY

ACANA, EUCANUBA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.