King Charles spaniel

Historia

Rasa ta wywodzi się z krajów orientu, prawdopodobnie z Chin lub z Japonii. Do Wielkiej Brytanii dotarła około XIV wieku i od razu zyskała tam dużą popularność, stając się jedną z ulubionych ras angielskich arystokratów. Spaniele te były ulubioną rasą m. in. Karola I, Marii I Stuart i Karola II Stuarta, co tłumaczy ich nazwę (Charles oznacza Karol, ang.) Inna nazwa tej rasy brzmi „angielski spaniel karłowaty”.

Wygląd

King Charles spaniel jest małym, krępym i, jak przystało na faworyta królów, bardzo wytwornym psem. Charakteryzuje go mocno spłaszczona kufa i długa, jedwabista sierść, tworząca na uszach, nogach i ogonie długie pióra. Dopuszczalne są następujące typy umaszczenia:

-Czarne podpalane, gdzie barwą dominującą jest intensywna, lśniąca czerń, zaś podpalanie występuje na kufie, obwódkach uszu, nogach i piersiach.

-Trikolor, o perłowo – białym tle, na którym występują symetrycznie rozłożone czarne łaty. Obecne jest również podpalanie na policzkach, obwódkach uszu i nad oczami. Na czole i pomiędzy oczami występuje szeroka biała strzałka.

-Blenheim, gdzie tło również jest perłowo – białe, ale występujące na nim łaty mają barwę kasztanowo – czerwoną. Podobnie, jak w odmianie trikolor, tu również występuje szeroka, biała strzałka.

-Ruby, czyli jednolite, kasztanowo – czerwone umaszczenie.

Temperament

Jest to wesoły, inteligentny piesek, o łagodnym usposobieniu. Zawsze chętnie towarzyszy swojemu właścicielowi, a jeśli ma taką możliwość, wskakuje mu na kolana, a nawet z nim śpi. Nie posiada typowego dla spanieli instynktu łowieckiego, jest natomiast świetnym psem do towarzystwa, zapatrzonym we właściciela i gotowym na każde jego skinienie. Może być świetnym towarzyszem dla dzieci, należy jedynie uważać, by malec niechcący nie wyrządził mu krzywdy. King Charles spaniel uwielbia ruch, bieganie i wszelką aktywność w towarzystwie ukochanego pana. W dawnych czasach, kiedy arystokraci żyli w zimnych i wilgotnych zamczyskach, pieski tej rasy często były zabierane do łóżek arystokratek, gdzie miały pełnić funkcję żywych grzejników.

Tresura

Jako bardzo inteligentny i karny piesek, który szybko i chętnie się uczy. Ponadto, chce w każdy możliwy sposób przypodobać się swojemu właścicielowi, więc polecenia wypełnia bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem. Wszystko to czyni jego tresurę bardzo łatwą.

Ćwiczenia

King Charles spaniel uwielbia pływać i aportować. Świetnie sprawdza się w psich konkurencjach, jak np. w agility. Ważne jest zapewnienie mu regularnego ruchu.

Warunki życia

Jest to jedna z tych ras, które świetnie czują się w grupie, więc, jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej od razu kupić dwa pieski tej rasy. Na pewno będą żyły w idealnej zgodzie, bardzo się przyjaźniąc i śpiąc przytulone do siebie. Jako piesek arystokratów, King Charles spaniel najlepiej czuje się w pomieszczeniach, a ze względu na niewielkie rozmiary, jest doskonałym pieskiem do trzymania w niewielkich rozmiarów mieszkaniu. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu mu codziennej porcji ruchu, bowiem ze względu na zamiłowanie do luksusu i wylegiwania się na poduszkach, a także wrodzone łakomstwo, pies ten ma wyraźne tendencje do przybierania na wadze.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOSKONALE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSKONALE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 7, WZORZEC NR 128

POLECANE KARMY

PURINA, ORIJEN, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.