Shipperke

Historia

Rasa ta pochodzi z Belgii, a jej nazwa w dialekcie flamandzkim oznacza „mały owczarek”. Co prawda, wśród kynologów nie ma zgody co do tego, czy shipperke to miniaturowy owczarek, czy też szpic, co nie zmienia faktu, że wspólnym przodkiem shipperke i owczarków belgijskich był prawdopodobnie nieduży, czarny pies pasterski o nazwie leuvenaar. Sam shipperke znany był już w XVII wieku. Większość psów tej rasy była własnością żeglarzy śródlądowych, a także woźniców i robotników. Ci ostatni często urządzali w Brukseli wystawy, na których podziwiano shipperke oraz specjalnie dla nich wytworzone obroże. Shipperke często miały całkowicie obcinane ogony. Używane były głównie do tępienia szczurów, myszy oraz kretów. Na oficjalnej wystawie shipperke pojawiły się po raz pierwszy w 1882 w Spa, zaś do rozkwitu popularności tej rasy przyczynia się belgijska królowa Maria Henrietta. W 1887 roku pierwsze egzemplarze shipperke zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii oraz do Stanów Zjednoczonych. Pierwszy oficjalny wzorzec tej rasy ustanowiono w rok później.

Wygląd

Shipperke jest małym psem o mocnej sylwetce i solidnej budowie. Cechuje go klinowata, lisia głowa, o dobrze rozwiniętej mózgoczaszce i stosunkowo krótkiej kufie. Tułów psa jest dość szeroki i krępy. Cechą charakterystyczna tej rasy jest również szata. Jest ona prosta, bardzo gęsta, o sztywnym włosie, który tworzy wyraźną grzywę, żabot oraz portki. Umaszczenie jest jednolicie czarne. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie dopuszcza się inne barwy umaszczenia, w tym jasne.

Temperament

Jest to typowy pies stróżujący, czujny i bardzo wierny. Jest również z natury ciekawski i aktywny. Niekiedy bywa wręcz wścibski, chcąc mieć pełen ogląd na to, co się dzieje w okolicy i w domu. Jest bardzo żywiołowy, wesoły i towarzyski; uwielbia zabawę, ćwiczenia i wszelkie formy ruchu. Lubi dzieci, ale wobec obcych jest nieufny, jak na stróża przystało. Jest również doskonałym łowca wszelkich małych stworzeń, jak myszy, szczury i inne gryzonie.

Tresura

Jest bardzo łatwym w tresurze psem. Jest inteligentny i chętny do nauki, a nowe polecenia opanowuje bardzo szybko. Ćwiczenia, wykonywanie poleceń i zabawa sprawiają mu niekłamaną radość.

Ćwiczenia

Ma bardzo dużo energii i duże zapotrzebowanie na ćwiczenia. Uwielbia wszelkie formy ruchu. Doskonale spełnia się w psich sportach, takich, jak agility.

Warunki życia

Nie jest to specjalnie wymagająca rasa. Shipperke potrafi przystosować się do prawie każdych warunków, do dziś często żyjąc nawet na barce. Doskonale sprawdza się w mieście i w małych mieszkaniach.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 83

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.