Foksterier krótkowłosy

Historia

Foksteriery, zarówno krótko-, jak i długowłose, pochodzą z Wielkiej Brytanii i posiadają wspólnego przodka razem z bulterierami oraz manchester terrierami. Pierwszy wzorzec rasy pochodzi z roku 1876. Foksterier krótkowłosy jest zdecydowanie najbardziej temperamentnym foksterierem; wydaje się, że nigdy nie ma dość zabawy, czy polowania. Jest doskonałym łowcą szczurów, królików i lisów.

Wygląd

Cechują go niewielkie rozmiary oraz mocny kościec. Jest prawdziwym wulkanem energii. Stoi pewnie na nogach, postawą przypominając konia myśliwskiego. Czaszka psa jest wąska, o bardzo mocnych szczękach. Oczy ciemne, małe, dość głęboko osadzone. Sierść jest gładka, przylegająca, prosta i obfita. Wewnętrzna strona ud i podbrzusze jest dobrze owłosione. W umaszczeniu dominuje barwa biała, przy czym występują zarówno osobniki całkowicie białe, jak i białe w rude, czarne lub podpalane łaty. Łaty pręgowane, czerwone lub wątrobiane są niepożądane.

Temperament

Foksterier krótkowłosy jest bardzo żywym, wesołym i aktywnym pieskiem. Jak na swoje rozmiary, jest bardzo silny, co w połączeniu z jego czujnością i zwinnością, czyni z niego doskonałego myśliwego. Z natury jest bardzo przyjacielski, odważny i wytrwały. Potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem, często zwijając się w kłębek u jego stóp. Nie sprowokowany, nigdy nie atakuje innych psów, natomiast inne niewielkie zwierzęta, jak np. koty, traktuje jak zwierzynę łowną.

Tresura

Jest temperamentnym pieskiem, chętnie uczącym się nowych komend i zawsze skłonnym do zabawy. Mimo to, bywa niekiedy uparty. Cechuje go bardzo duże oddanie właścicielowi, dla którego pochwały będzie spełniał każde polecenie.

Ćwiczenia

Należy zapewnić mu odpowiednią do jego niespożytej żywotności dawkę ruchu. W przeciwnym wypadku będzie go rozpierać energia i może stać się nieznośny. Uwielbia wszelkie formy zabawy, ruch, wodę oraz przestrzeń. Uwielbia aportować. Jest idealnym towarzyszem dla osób lubiących aktywny tryb życia, jazdę na rowerze i sport.

Warunki życia

Jako niewielki piesek, może żyć w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że zostanie mu zapewniona codzienna dawka ruchu. Doskonale czuje się tez w domu z ogrodem. Jeżeli pies żyje w mieście, należy uważać na przypadkowe spotkania z innymi zwierzętami, które może zaatakować.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

BARDZO MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚĆ MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 12

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, FRANK'S PRO GOLD

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.