Norwich terrier

Historia

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii i jeszcze w XIX wieku nie cieszyła się tam szczególnym poważaniem, bowiem norwich terriery były wówczas zwykłymi psami podwórkowymi. Wśród przodków norwich terriera, odpowiedzialnych za rude umaszczenie tej rasy, wymienia się głównie carin terriera i dandie dinmont terriera. Norwich terriery, oprócz pełnienia funkcji psów podwórkowych, wykorzystywane były również do polowań na lisy i borsuki. Służyły także do tępienia szczurów. Kennel Klub oficjalnie uznał tę rasę w 1932 roku, przy czym uznawano wówczas dwie odmiany: o uszach stojących oraz o uszach załamanych. W 1964 roku odmiana o uszach załamanych została wyodrębniona, jako osobna rasa o nazwie norfolk terrier.

Wygląd

Jest to jeden z najmniejszych terrierów. Cechuje go zwarta, krótkonoga sylwetka i mocny kościec. Jego sierść jest twarda, druciana i przylegająca do ciała. Na szyi włos jest dłuższy i odstający, tworzący specyficzną kryzę. Dłuższy włos występuje też na brwiach oraz wąsach. Pies wyposażony jest również w gęsty podszerstek, chroniący go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dopuszczalne są wszelkie odmiany rudego i pszenicznego; występuje również umaszczenie czarne z podpalaniem oraz grizzly. Białe łaty i znaczenia są niepożądane.

Temperament

Norwich jest typowym przedstawicielem terrierów - ciekawskim, zadziornym i nieustraszonym. Jest wesoły, zawsze aktywny i skłonny do zabawy. Bardzo przywiązuje się do poszczególnych członków rodziny i jest bardzo wyrozumiały oraz cierpliwy wobec dzieci. Nie wykazuje agresji i raczej nie prowokuje bójek, tym niemniej w walce jest twardy i nieustępliwy. O charakterze tej rasy najlepiej świadczy fakt, że wzorzec rasy zakłada, iż dopuszczalne są „honorowe blizny zdobyte w walce”.

Tresura

Jako bardzo inteligentny i aktywny piesek, norwich uczy się nowych komend błyskawicznie. Z tego powodu, polecany jest nawet początkującym hodowcom, dla których wyszkolenie go nie będzie stanowić żadnego problemu. Nie należy jednak mu pobłażać, gdyż wówczas szybko nauczy się to wykorzystywać. Należy również przestrzegać dyscypliny podczas jedzenia, bowiem norwich jest urodzonym łakomczuchem i pomimo pełnego żołądka będzie żebrał o smakołyki ze stołu pana.

Ćwiczenia

Posiada dość dużą potrzebę ruchu i codziennej zabawy. Nie jest to rasa, której wystarczy krótki spacer wokół bloku.

Warunki życia

Jako pies o niewielkich rozmiarach oraz skromnych wymaganiach bytowych, norwich terrier jest w stanie przystosować się praktycznie do każdych warunków. Doskonale czuje się zarówno na wsi, jak i w mieście, a małe rozmiary czynią go psem idealnym do niewielkich mieszkań. Należy jednak pamiętać, że pies ten źle znosi samotność, więc pozostawiony na długie godziny w pustym mieszkaniu, będzie bardzo nieszczęśliwy oraz może stać się nadpobudliwy.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 72

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, BRIT, WHIT WOLF, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.