Hawańczyk

Historia

Rasa pochodzi generalnie z rejonu zachodniego wybrzeża morza śródziemnego. Największą popularność zyskała we Włoszech i Hiszpanii. Następnie, wraz z marynarzami, drogą morską rasa dostała się na Kubę, co tłumaczy nazwę (Hawana jest stolicą Kuby). Ponieważ najczęściej występującym umaszczeniem jest brązowe, kojarzące się z liśćmi tytoniu, powstała legenda mylnie podająca Hawanę, jako ojczyznę tej rasy. Niestety, polityka i związane z nią zawirowania sprawiły, że dawne linie hawańczyków niemal wyginęły. Kilka psów tej rasy zostało nielegalnie przewiezionych do USA, co zadecydowało o podtrzymaniu rasy.

Wygląd

Hawańczyki są małymi, kudłatymi pieskami, posiadającym jednak bardziej włosy, niż sierść. Z tego powodu, trzeba je czesać nawet kilka razy dziennie. Włos jest bardzo długi, osiągający nawet 18 cm, prosty lub lekko falisty. Oprócz najczęściej występującego brązowego umaszczenia (zwanego również hawana), występują także osobniki popielate, rude, płowe oraz białe. Jego ruch jest niezwykle sprężysty i lekki, co w połączeniu z długą sierścią, w czasie biegu sprawia wrażenie, że piesek bardziej płynie w powietrzu, niż biegnie.

 

Temperament

Jest to bardzo bystry pies, inteligentny i czarujący. Jest też czuły, wesoły i przyjacielski. Niekiedy bywa swawolny, a nawet skłonny do żartów i błaznowania. Jest bardzo wrażliwym i opiekuńczym psem, kochającym dzieci. Jest dla nich doskonałym towarzyszem, nigdy nie mającym dość zabawy i tarmoszenia. Jest wspaniałym przyjacielem i niezastąpionym psem rodzinnym.


Tresura

Hawańczyk jest bardzo inteligentnym psem, więc bardzo szybko opanowuje nowe komendy. Jest z natury chętny do współpracy, zawsze pełen energii i radości życia. Wszystko to czyni jego tresurę niezwykle łatwą nawet dla zupełnie niedoświadczonych właścicieli.

Ćwiczenia

Uwielbia zabawę wszelkiego rodzaju, a jako pies zawsze pełen zapału i radości, będzie szczęśliwy, mogąc w dowolny sposób bawić się i ćwiczyć z właścicielem. Jest bardzo wytrzymały i sprawny, świetnie sprawdza się w psich dyscyplinach sportu, jak np. agility.

Warunki życia

Hawańczyk jest niedużym psem, o bardzo skromnych wymaganiach bytowych. Wszystko to sprawia, że doskonale nadaje się zarówno do domu z ogrodem, jak i do życia w mieszkaniu, nawet stosunkowo małym.

 

KRAJ POCHODZENIA

REJON MORZA ŚRÓDZIEMNEGO

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 1, WZORZEC NR 250

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.