Komondor

Historia

Rasa pochodzi w Węgier, gdzie była wykorzystywana w charakterze psów pasterskich. Ich przodkowie towarzyszyli Madziarom, którzy byli dawnym, koczowniczym ludem, trudniącym się wypasem bydła i owiec. Pierwsza pisana wzmianka o komodorach pochodzi z 1544 roku. Od roku 1910 rozpoczęła się udokumentowana, selektywna hodowla psów tej rasy. 15 lat później rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Wygląd

Jest to bardzo duży pies, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest szata, przypominająca poskręcane sznurki lub dredy. Sylwetka komondora niemal idealnie wpisuje się w kwadrat. Ogon jest zwisający, z końcem wzniesionym do góry. Umaszczenie jest zawsze w kolorze kości słoniowej. Całe ciało pokrywa długa sierść, na którą składa się szorstki i długi włos okrywowy oraz podszerstek. Sierść komondora musi być w naturalny sposób zmierzwiona i spilśniona, tworząc sznury i płaty. Najdłuższa sierść występuje na udach, zadzie i lędźwiach; może tam osiągać nawet 27 cm długości. Tego typu szata ma za zadanie chronić psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przy czym zapewnia mu doskonałą izolację zarówno w przypadku upałów, jak i mrozu. Potężne rozmiary komondora oraz jego pełne dystansu zachowanie powodują, że pies ten budzi uzasadniony respekt, a nawet obawę. Z pewnością nie jest to przymilny misiu.

Temperament

Jako typowy stróż, komondor jest z natury nieufnym, podejrzliwym i pełnym dystansu psem. W stosunku do obcych potrafi być bardzo ostry, jednak bez nieuzasadnionej agresji. Jest niesamowicie odważnym psem, a swojego pana, jego bliskich, lub jego dobytku, będzie bronił z ogromnym poświęceniem i determinacją. Co ciekawe, atakuje zawsze cicho, za to bardzo skutecznie, niczym ninja. Swój teren uważa za swoją wyłączną własność i nie toleruje na nim żadnych intruzów. Za dnia raczej leży spokojnie i obserwuje otoczenia, natomiast zdecydowanie bardziej aktywny staje się wieczorem i w nocy. Mimo dość niezależnego charakteru, lubi kontakt ze swoim „stadem”, za które uważa rodzinę właściciela. W stosunku do dzieci jest czuły i delikatny.


Tresura

Komondor jest z natury psem o trudnym charakterze: charakteryzuje go wyraźna skłonność do dominacji oraz bardzo niski stopień posłuszeństwa. To wszystko czyni jego tresurę dosyć trudną; z pewnością nie jest to pies dla niedoświadczonych hodowców. Wymagane jest jak najwcześniejsze szkolenie z posłuszeństwa. Jako samodzielny i bystry pies, wymaga on nie tyle tresury, ile wychowania.

Ćwiczenia

Jest to bardzo zwinny i szybki pies, zdolny do błyskawicznych reakcji. Jeżeli ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń, nie są wymagane jakieś szczególne ćwiczenia – sam będzie sobie dostarczał duchu. W przeciwnym wypadku, konieczne jest zapewnienie mu regularnego ruchu.

Warunki życia

Komondor absolutnie nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Kocha przestrzeń i najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem, którego będzie doskonałym i nieprzekupnym stróżem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WĘGRY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RA CZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO STRÓŻUJĄCY, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 53

POLECANE KARMY

ACANA PACIFICA, BOSH

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.