Sealyham terrier

Historia

Nazwa tej rzadkiej rasy pochodzi od miejscowości Sealyham, położonej w okolicy Haverfordwest .Stamtąd właśnie pochodził kapitan John Edwards, który był twórcą rasy. Był on szczególnie skrupulatnym hodowca, dzięki czemu do dziś zachowały się szczegółowe notatki na temat powstawania tej rasy. Kapitan postawił sobie za cel stworzenie psa małych rozmiarów, mało wymagającego, a przy tym inteligentnego. Rasa została oficjalnie uznana w 1911 roku.

Wygląd

Jest to mały terrier, o wyraźnie prostokątnej sylwetce i oryginalnym wyglądzie. Cechuje się wydłużonym tułowiem, krótkimi nogami oraz stosunkowo dużą, jak na swoje rozmiary, masą. Sierść jest dwuwarstwowa, chroniąca psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Włos okrywowy jest dość długi, drutowaty i sztywny, natomiast podszerstek miękki i gęsty. Umaszczenie może być czysto białe, lub białe ze znaczeniami w kolorze cytrynowym, borsuczym, brązowym lub niebieskim. Znaczenia występują na głowie oraz na uszach.

Temperament

Jak na terriera przystało, jest to silny, zadziorny i nieugięty piesek. Jest również bardzo czujny, co czyni z niego doskonałego psa stróżującego. Cechuje się niesamowita odwaga, co zapewne jest skutkiem bardzo restrykcyjnej hodowli, prowadzonej przez kapitana Edwardsa. Według jego zapisków, jeśli pies w wieku siedmiu miesięcy bał się wejść do lisiej nory, był po prostu zabijany.

Tresura

Jest raczej inteligentnym pieskiem, a przy tym nastawionym na współprace z człowiekiem. Chętnie wykonuje polecenia, uwielbia ruch i zabawę, zarówno w pomieszczeniach, jak i na łonie przyrody.

Ćwiczenia

Mimo niewielkich rozmiarów, pies ten ma raczej duże zapotrzebowanie na ruch.

Warunki życia

Jest to, zgodnie z założeniem twórcy rasy, mało wymagający piesek. Doskonale czuje się zarówno w domu z ogródkiem, jak i w mieszkaniu. Ponieważ mimo długiego włosa, prawie nie gubi sierści, jest to rasa polecana dla alergików.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

ŚREDNIO

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚC DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 74

POLECANE KARMY

ACANA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.