Field spaniel

Historia

Anglicy są narodem kochającym spaniele, dlatego od wieków próbowali je krzyżować, eksperymentując i otrzymując coraz to nowe odmiany o odmiennych właściwościach. Pod koniec XIX wieku wyróżniano na Wyspach Brytyjskich dwa główne typy spanieli: lądowe i wodne. Field spaniel został wyhodowany ok. 1890 roku i należy do grupy spanieli lądowych. Jego przodkami były spaniele lądowe z hrabstw Devon i Wales.

Wygląd

Field spaniel jest mocno zbudowanym psem, przypominającym nieco spaniela angielskiego. Jest wyważonym, szlachetnym psem myśliwskim. Charakteryzuje go duża wytrzymałość i energiczny temperament. Włos jest długi, jedwabisty i lśniący. Nie może być szorstki, zbyt krótki, ani kręcony. Szata zapewnia psu dużą odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Najdłuższy włos występuje pod tułowiem, na spodniej stronie nóg i na ogonie. Umaszczenie może być wątrobiane, czarne lub dereszowate. W każdym z umaszczeń występują brązowe znaczenia. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarno - białe lub wątrobiano – białe.

Temperament

Field spaniel jest bardzo aktywnym i niezależnym psem. Jest również wrażliwy i inteligentny. Ma zrównoważony charakter, jest zwykle bardzo posłuszny i przywiązany do właściciela. Jest zupełnie pozbawiony agresji, więc nie nadaje się na psa stróżującego. Lubi przebywać w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Jest bardzo delikatny w stosunku do dzieci i zawsze skory do zabawy. Jest doskonałym myśliwym.

Tresura

Jako nieprzeciętnie inteligentny pies, field spaniel bardzo szybko uczy się nowych komend. Jest z natury niezależny, jednak wobec właściciela jest bardzo oddany, dzięki czemu, chcąc mu się przypodobać, chętnie się uczy i wypełnia polecenia.

Ćwiczenia

Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni. Wymagane są częste ćwiczenia i długie spacery. Field spaniel może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy lub rowerzystów.

Warunki życia

Jest to bardzo wytrzymały pies, łatwo adaptujący się do praktycznie każdych warunków i nie wykazujący agresji względem obcych ludzi lub zwierząt. Z tego powodu, może przystosować się do życia w mieszkaniu, jednak zdecydowanie szczęśliwszy będzie w domu z ogródkiem.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 123

POLECANE KARMY

BRIT, BEST CHOICE, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.