Pekińczyk

Historia

Historia tej rasy rozpoczyna się w egzotycznej dla nas Mandżurii. Aż do połowy XIX wieku, pekińczyki można było spotkać wyłącznie w Chinach, gdzie pełniły funkcję psów świątynnych. Zadaniem tych drobnych piesków było gonienie i chwytanie nawiedzających świątynie demonów. Dzięki zwinności, niewielkim rozmiarom oraz walecznemu sercu, miały podołać temu zadaniu bez większych trudności. Jedna z chińskich legend wspomina również, że pekińczyk powstał jako owoc miłości lwa oraz małpki, których dość nietypowy związek został pobłogosławiony przez Buddę. Jako dowód na prawdziwość tej legendy, pekińczyki cechują się odziedziczoną po lwie szlachetnością, zaś małpce mają zawdzięczać swój nietypowy krok. Potomstwo małpki i psa miało towarzyszyć Buddzie, a w razie niebezpieczeństwa przeistaczać się w prawdziwego lwa.

Pekińczyk był w Chinach uznawany za ucieleśnienie pieska „Fu” i uznawany za półbóstwo. Z tego powodu cieszył się wielką estymą, a za kradzież pekińczyka karano śmiercią. Pekińczyki na dobre rozgościły się w cesarskim pałacu, często służąc za maskotki, noszone w szerokich rękawach dworzan. W razie śmierci cesarza, w ofierze składano jego pekińczyki, aby również na drugim świecie mogły służyć swojemu panu.

Badania DNA dowiodły, że pekińczyki są jedną z najstarszych ras na świecie. Spokrewnione są ze shih tzu, mopsem oraz chichuachua.

Wygląd

Zgodnie z tym, co sugeruje legenda, pekińczyk ma w sobie coś z lwa. Jest małym, ale bardzo harmonijnie zbudowanym pieskiem, przysadzistym, a jednocześnie pełnym dumy i godności. Cechuje go czujny i inteligentny wyraz oraz, jak na arystokratę przystało, wielka klasa.

Sierść pekińczyka jest długa, prosta, tworząca obfitą grzywę oraz kryzę wokół szyi. Sierść tworzy pióra na uszach, tylnych częściach kończyn i na ogonie. Występuje też gęsty i miękki podszerstek. Dopuszczalne są praktycznie wszelkie możliwe odmiany umaszczenia i znaczeń, za wyjątkiem maści wątrobianej i albinotycznej.

Temperament

Pekińczyk, jak na psa cesarzy przystało, jest dość powściągliwym zwierzęciem. Jednocześnie jest bardzo odważny oraz lojalny, nigdy nie wykazujący ani lęku, ani agresji. Posiada bardzo stanowczy charakter, a jego odwaga powoduje, że potrafi stanąć dzielnie naprzeciw dużo większego psa, broniąc swojego właściciela.

Tresura

Pekińczyk jest dość inteligentnym psem, oddanym swojemu panu. Nie przepada jednak za tresurą i wykonywaniem poleceń, uznając je najwyraźniej za rzecz poniżej swojej godności.

Ćwiczenia

Pekińczyk, jak na wychowanka cesarskiego pałacu przystało, nie lubi zbyt długich spacerów, ponieważ dość szybko się męczy. Jest raczej typem kanapowca, ceniącego wygody i towarzystwo ukochanego pana.

Warunki życia

Jest to pies idealny do życia w mieszkaniu. Doskonale czuje się w mieście. Ze względu na niewielkie rozmiary, nie potrzebuje zbyt dużo przestrzeni i w zupełności wystarczają mu krótkie spacery.

 

KRAJ POCHODZENIA

CHINY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SLABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚĆ DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

RACZEJTRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 8, WZORZEC NR 207

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.