Bichon frise

Historia

Rasa ta była znana we Włoszech oraz we Francji już w średniowieczu. Bichon był ulubieńcem arystokracji i pełnił funkcję psa kanapowego. Był popularną maskotką dobrze urodzonych dam, które nosiły go na rękach, a nawet perfumowały. Jego nazwę można przetłumaczyć jako „kędzierzawy pies salonowy”. W Polsce pojawił się dopiero po przemianach ustrojowych w latach 90 XX wieku.

Wygląd

Bichon to mały, wszędobylski i figlarny piesek. Wyglądem przypomina raczej zabawkę, niż żywe stworzenie. Długa, skręcona i bardzo miękka sierść wydaje się być stworzona do pieszczot i głaskania. Umaszczenie zawsze jest śnieżnobiałe. Ciemne, pełne wyrazu oczka.

Temperament

Z natury radosny i żwawy, prawdziwe żywe srebro. Jest wytrzymały i sprytny. Jest zabawnym, ale jednocześnie eleganckim zwierzęciem, typowym psim arystokratą. Ponadto, jest uznawany za pieska „antystresowego”, głównie dzięki zamiłowaniu do pieszczot i przytulania. Ze względu na łagodne i radosne usposobienie, często jest stosowany w dogoterapii.

Tresura

Bichon jest inteligentnym pieskiem, dzięki czemu łatwo się uczy nowych komend. Ciemną stroną jego inteligencji jest jednak zdolność do przejmowania kontroli nad domownikami, w czym pomaga mu zabawny wygląd oraz ogólna „słodkość”. Wszystko to stanowi prostą drogę do wychowania rozpieszczonego, nieznośnego kanapowca. Ponieważ jest pieskiem uczuciowym, należy podchodzić do tresury stanowczo, a jednocześnie łagodnie.

Ćwiczenia

Bichon uwielbia zabawę i potrafi bawić się czymkolwiek. Posiada średnią potrzebę spacerów i ćwiczeń.

Warunki życia

Bichony dość dobrze przystosowują się do życia w mieszkaniach, a jako pieski kanapowe, nie posiadają dużych wymagań w zakresie spacerów i biegania. Należy jednak podkreślić, że pies tej rasy nade wszystko ceni kontakt z właścicielem i pod żadnym pozorem nie powinien pozostawać sam na długie godziny.

Co ważne, bichon nie linieje, nie posiada również „psiego” zapachu, więc doskonale nadaje się dla alergików.

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

MINIMALNE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ MAŁA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 1, WZORZEC NR 215

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN BICHON FRISE, PRO PLAN PURINA

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.