Skye terrier

Historia

Jest to jedna z najstarszych szkockich ras. Jej nazwa pochodzi od szkockiej wyspy Skye, gdzie dawno temu żyły niskie, długowłose psy, będą ce przodkami dzisiejszych terrierów. Skye terriery znane są ze swojej wierności – w Edynburgu znajduje się kamienna fontanna z rzeźbą przedstawiającą skye o imieniu Greyfriars Bobby. Piesek ten przez 14 lat po śmierci swojego właściciela mieszkał przy jego grobie. Skye terrier były własnością takich osobistości, jak królowa Wiktoria, jej syn, czy królowa Alexandra.

Wygląd

Skye terrier jest psem o wyraźnie wydłużonej sylwetce – jest niemal dwukrotnie dłuższy, niż wysoki. Głowa psa jest mocna i długa, nos zawsze czarny, a oczy umiejscowione blisko siebie. Grzbiet powinien być długi i idealnie prosty. Sierść jest dwuwarstwowa. Podszerstek jest krótki, miękki i wełnisty, natomiast włos okrywowy jest długi, prosty i przylegający. Nie tworzy loków, ani fal. Na głowie włos jest nieco bardziej miękki, opadający na oczy, le nie przesłaniający pola widzenia. Umaszczenie może być czarne, w rożnych odcieniach szarego, kremowe lub płowe, przy czym kufa i uszy zawsze są czarne. W każdej odmianie umaszczenia mogą występować ciemniejsze naloty i jasny podszerstek. Dopuszczalna jest malutka, biała plamka na piersi.

Temperament

Jest to bardzo elegancki pies, pełen klasy i godności. Jest przy tym typowym psem jednego pana, respektującym wyłącznie jego polecenia i niesłychanie oddanym i wiernym. Jest bardzo lojalny i przyjazny wobec właściciela i jego rodziny, ale wobec obcych zachowuje się z dużą rezerwą.

Tresura

Jest raczej inteligentnym pieskiem, chociaż jak wszystkie terriery, lubi pokazać charakterek, co może nieco utrudniać tresurę. Wymaga konsekwentnego prowadzenia i cierpliwości.

Ćwiczenia

Mimo niewielkich rozmiarów, skye terrier jest aktywnym i żywym pieskiem i lubi ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia.

Warunki życia

Skye terrier może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. W obu przypadkach konieczne jest zapewnienie mu codziennych spacerów u boku ukochanego pana, który jest dla niego autorytetem i całym światem.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

RACZEJ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚRENDIO ZDROWY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 75

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.