Dandie Dinmont terier

Historia

Nazwa rasy pochodzi od Dandie Dinmonta – farmera z powieści „Guy Mannering lub Astrolog” Waltera Scotta. Psy tej rasy były znane już w XVII wieku i służyły głównie do polowań na wydry i borsuki na pograniczu Szkocji i Anglii. Rasa została oficjalnie uznana w 1876 roku.

Wygląd

Dandie Dinmont jest krótkonożnym terierem o muskularnej, wydłużonej sylwetce. Grzbiet psa jest nieco wygięty, przez co kształtem ciała Dandie przypomina trochę łasicę. Na głowie występuje piękny, jedwabisty obrost, tworzący charakterystyczny czub. Pies posiada wielkie oczy o mądrym, przenikliwym spojrzeniu. Okrywa włosowa jest dwuwarstwowa: występuje miękki, włóknisty podszerstek oraz twardsza, lekko chropowata sierść okrywowa. Włos na grzbiecie powinien być krzaczasty – nie może on tworzyć przedziałka.

Umaszczenie jest pieprzowe albo musztardowe. Przy umaszczeniu pieprzowym występują odmiany od ciemnoniebieskiej, po jasnoszare i srebrne. Kolor poprzez łopatki i biodra schodzi w dół tułowia, harmonijnie wtapiając się w odcień, jaki występuje na nogach, gdzie sierść jest rudo-podpalana lub płowa. Czub na głowie i grzywka są srebrzystobiałe.

W przypadku umaszczenia musztardowego mogą występować barwy od czerwonobrązowej do jasnopłowej. Czub i grzywka są kremowobiałe, zaś nogi pokryte nieco ciemniejszym włosem, niż głowa.

Temperament

Dandie jest bardzo żywym, pełnym zapału i chęci do pracy psem. Jest pełen wigoru, niezależny, niekiedy stanowczy. Cechuje go duża inteligencja i uczuciowość. Jak przystało na teriera, jest bardzo wytrzymałym psem.

Tresura

Mimo dużej inteligencji i rozumnego spojrzenia, Dandie nie jest psem łatwym w tresurze. W jego przypadku inteligencja objawia się głównie w formie posiadania własnego zdania i totalnego ignorowania poleceń. Można odnieść wrażenie, ze pies doskonale rozumie, o co chodzi, natomiast nie ma zamiaru wypełniać komend. Woli wykazywać się własną inicjatywą i w ten sposób być raczej partnerem człowieka, niż pomocnikiem. Z tego powodu, przy tresurze wymagana jest duża konsekwencja i stanowczość.

Ćwiczenia

Dandie jest małym psem o dużej potrzebie ruchu, co przy jego dość krótkich nogach powoduje, że raczej łatwo zapewnić mu odpowiednią dawkę ćwiczeń.

Warunki życia

Jako mały pies, doskonale radzi sobie w mieszkaniu. Konieczne jest jednak dostarczenie mu codziennej porcji ćwiczeń.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 168

POLECANE KARMY

PURINA, BEST CHOICE, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.