Płochacz holenderski (Kooikerhondje)

Historia

Rasa ta, zgodnie z nazwą, pochodzi z Holandii, a jej historia wpisuje się w długą holenderską tradycję polowań na kaczki. Na kaczki polowano na różne sposoby, głównie bez użycia broni; używano natomiast psów kooikerhondje do zaganiania ptaków do klatek lub rowów wypełnionych wodą. Psy były przyuczane do polowań od wczesnego szczenięctwa – istnieją źródła potwierdzające udział w polowaniu już czteromiesięcznych szczeniaków. Pod koniec XIX wieku rasa straciła na znaczeniu i przeżywała ogromny kryzys. Została jednak uratowana przez baronównę van Harderbroek. FCI uznała tę rasę w 1971 roku.

Wygląd

Płochacz holenderski jest jednym z najmniejszych psów myśliwskich - kooikerhondje osiągają jedynie 40 cm w kłębie. Jest zwrotny i bardzo wytrzymały, a jego sylwetka jest prostokątna, ale zbliżona do kwadratu. Uszy psa są zwisające, ze wskazówkami. Jego cechą charakterystyczną jest biały i puszysty ogon z pióropuszem, co miało w przeszłości służyć do zaganiania kaczek według specjalnej techniki. Sierść kooikerhondje jest wodoodporna, średniej długości, gęsta i błyszcząca. Umaszczenie najczęściej jest dwukolorowe – podstawą jest kolor biały, z pomarańczowymi lub czerwonymi łatami.

Temperament

Kooikerhondje jest wesołym, przyjaznym i bardzo czujnym, jak przystało na myśliwego, psem. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jego rodziny, źle znosi wszelkie zmiany. Jest inteligentny i bardzo lojalny. Doskonale współpracuje z człowiekiem, pragnąc pozostawać w jego towarzystwie na polowaniu i w życiu codziennym. Wobec obcych zachowuje pewną dozę rezerwy.

Tresura

Płochacz holenderski jest bardzo inteligentnym psem, co przy jego nastawieniu na współpracę z człowiekiem, czyni jego tresurę bardzo łatwą. Szybko opanowuje nowe komendy i chętnie spełnia polecenia.

Ćwiczenia

Jako bardzo aktywny pies, kooikerhondje potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu. Ponieważ uwielbia wodę i wszelkie ćwiczenia z nią związane, dobrze jest w miarę możliwości zapewnić mu tą rozrywkę. Uwielbia też wszelkie zabawy z piłką w roli głównej.

Warunki życia

Jako niewielki pies, kooikerhondje może przystosować się do życia w mieszkaniu, należy jednak koniecznie zapewnić mu codzienne, dość długie spacery. Zdecydowanie szczęśliwszy będzie jednak w domu z ogrodem. Płochacz, pozostający zbyt długo w mieszkaniu, wyprowadzany tylko na krótkie spacery, staje się nieszczęśliwy i apatyczny, co może negatywnie odbić się na jego zdrowiu.

 

KRAJ POCHODZENIA

HOLANDIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

DOŚĆ DUŻA

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 5, WZORZEC NR 227

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.