Grzywacz chiński

Historia

Nie jest do końca pewne, czy rasa ta, zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, posiada chińskie korzenie. Faktem jest natomiast, że w starożytnych Chinach z całą pewnością żyły bezwłose psy, do których być może należeli także przodkowie dzisiejszych grzywaczy. Atlas kynologiczny „Hunderassen der Welt” , 1991, podaje, że w Chinach, za czasów dynastii Han, żyły psy, przypominające grzywacze i występowały w dwóch odmianach, różniących się wielkością i funkcjami. Mniejsza odmiana służyła jako psy stróżujące w domostwach, zaś większa była używana jako psy myśliwskie. Obie odmiany były również zabijane dla mięsa. Psy te docierały na statkach handlowych w różne zakątki świata i tam krzyżowały się z innymi rasami. Ponieważ jednak gen, odpowiadający za brak sierści, jest dominujący, ich potomstwo również było nieowłosione.

Jeżeli chodzi o Chiny, psy zawsze były tam używane między innymi w celach kulinarnych. Zasada ta dotyczy nie tylko grzywaczy, ale również innych ras, takich, jak shar pei i chow-chow. Za czasów Mao Tse Tunga powszechny był pogląd, że „psy nadają się tylko na zupę”. Grzywacze miały to szczęście, że, oprócz składnika rosołu, wykorzystywane były również, jako psy świątynne. Podobno hodowane były przez buddyjskich mnichów już 1000 lat temu. Psy świątynne pełniły rolę wyroczni i były pilnie strzeżone przez mnichów. Legenda podaje również, że były one własnością cesarskiego dworu, gdzie ich głównym zadaniem było wylegiwanie się na poduszkach. W Ameryce grzywacze pojawiły się po raz pierwszy na wystawie w roku 1885. Do Europy trafiły około 1965 roku.

Wygląd

Grzywacz chiński jest małym, eleganckim psem o delikatnym kośćcu. Cechą charakterystyczną tej rasy jest gładkie, niemal bezwłose ciało; owłosienie występuje jedynie na łapach, głowie i ogonie, przy czym na głowie tworzy charakterystyczna grzywę. Występują dwie odmiany: typ „jeleniowaty”, bardziej elegancki i delikatny oraz typ krępy, charakteryzujący się mocniejszą budową, przypominającą kuca.

Charakterystyczną cechą jest fakt, że skóra tych psów jest bardzo ciepła – z tego powodu często wykorzystywane były w terapii chorób reumatycznych. Jeżeli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszelkie możliwe barwy i ich kombinacje.

Temperament

Grzywacze chińskie są żwawymi, czarującymi i eleganckimi psami. Bardzo lubią bawić się z dziećmi, jednak nie powinny przebywać z nimi bez nadzoru dorosłych, ponieważ małe dzieci mogą bardzo łatwo zranić grzywacza, którego skóra jest niesłychanie delikatna. Grzywacz bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i uwielbia przebywać w jego towarzystwie. Dobrze czuje się również w towarzystwie innych ludzi i zwierząt, do psów podchodząc jednak ze znaczną nieufnością i dystansem.

Tresura

Wskazana jest socjalizacja już od szczenięctwa, aby przyzwyczaić psa do przebywania na zewnątrz oraz do głośnych dźwięków. Generalnie, grzywacz chiński jest inteligentnym psem i łatwo uczy się nowych komend, a nawet psich sztuczek. Należy jednak prowadzić go z pewną stanowczością, bowiem łatwo jest go rozpuścić, co stanowi prostą drogę do problemów wychowawczych.

Ćwiczenia

Grzywacz uwielbia wspinaczkę i kopanie dołów, warto więc, w miarę możliwości, zapewnić mu takie atrakcje. Na co dzień nie wymaga zbyt wielu ćwiczeń, w zupełności wystarczą mu spacery w towarzystwie ukochanego właściciela. Przy niskich temperaturach i silnym wietrze, pies nie powinien wychodzić na zewnątrz.

Warunki życia

Jest to typowy pies domowy, doskonale czujący się wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na niemal całkowity brak owłosienia, bardzo źle znosi złą pogodę i niskie temperatury. Może być doskonałym towarzyszem dla osób, cierpiących na alergię na sierść.

 

KRAJ POCHODZENIA

CHINY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BRAK

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚREDNIE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

RACZEJ MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 4, WZORZEC NR 288

POLECANE KARMY

ACANA, ORIJEN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.